Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, a câştigat, sâmbătă, pentru a şaptea oară în cariera sa, turneul WTA de la Miami (Florida). Williams a dispus în finală de chinezoaica Na Li, numărul doi WTA, cu 7-5, 6-1.

Williams, 32 de ani, a ajuns la 59 de titluri WTA în palmaresul său, dintre care două cucerite anul acesta, primul la Brisbane, în ianuarie.

La a noua sa finală din 15 participări la Miami, a fost condusă în primul set de Li cu 3-1 şi cu 5-2, dar a avut o revenire spectaculoasă şi a reuşit să îşi adjudece setul cu 7-5, după cinci ghemuri câştigate la rând şi după ce a salvat o minge de set. Setul al doilea a aparţinut total americancei, care a obţinut victoria după o oră şi 59 de minute.

Serena Williams a reuşit a 11-a victorie în faţa chinezoaicei în 12 partide, singurul eşec datând din 2008.

Na Li, câştigătoarea Openului Australiei, a ratat şansa de a deveni prima jucătoare din China care câştigă un turneu de categoria Premier Mandatory, cel mai important după cele de Mare Şlem.
Li (32 ani) are 9 titluri WTA în palmares, scrie Agerpres.
Turneul de la Miami a fost dotat cu premii totale de 5.427.105 dolari, Serena primind pentru victorie 787.000 dolari şi 1.000 de puncte WTA, iar Li 384.065 dolari şi 650 puncte.