AZ Alkmaar, Valencia, Olympique Lyon, Benfica Lisabona şi Juventus Torino s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după meciurile din manşa secundă a optimilor.

Fundaşul român Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ Razgrad, care a pierdut şi manşa secundă, la limită (0-1), după ce fusese întrecută de Valencia la scor de forfait (0-3) şi la Sofia. Viktoria Plzen a reuşit o victorie de palmares, 2-1, cu Lyon, dar Tecl a ratat un penalty, care poate ar fi schimbat lucrurile. Juventus a reuşit calificarea graţie unui gol superb marcat de Pirlo din lovitură liberă. Tottenham, încă fără Vlad Chiricheş, a sperat preţ de un sfert de ceas la Lisabona, după o ''dublă'' reuşită de Chadli în doar două minute, dar în cele din urmă nu a reuşit nici măcar o victorie de palmares, Benfica egalând în ultimele secunde ale jocului.