Unsprezece români care au fost victime ale atentatelor din 11 martie 2004 de la Madrid vor fi decoraţi luni cu Ordinul civil de recunoaştere a victimelor terorismului de către Ministerul spaniol de Interne, scrie Agerpres.
Ministerul spaniol de Interne a anunţat într-un comunicat de presă că va decora luni, 10 martie, 350 de persoane victime ale atentatelor de la Madrid din 11 martie 2004 cu Ordinul civil de recunoaştere a victimelor terorismului. La eveniment, care va fi prezidat de ministrul spaniol de interne, Jorge Fernández Díaz, vor participa victime şi rude ale victimelor atentatelor.
Ordinul civil de recunoaştere a victimelor terorismului este acordat, potrivit legii nr. 32 din 8 octombrie 1999, în două grade - Mare Cruce (Gran Cruz), pentru persoanele care şi-au pierdut viaţa în atentate teroriste, şi distincţie (encomienda) pentru cei răniţi în atentate teroriste sau răpiţi de organizaţii teroriste.
"Cu ocazia actului omagial organizat pentru cea de-a zecea comemorare, Ministerul spaniol de Interne va decora aceste victime. În 2011 au fost predate Marile Cruci (grad al Ordinului civil de recunoaştere a victimelor terorismului, n.r.) familiilor a 9 români dintre cei decedaţi. Acum vom acorda distincţii (celălalt grad al Ordinului civil menţionat, n.r.) pentru 11 dintre cei răniţi. Am luat legătura cu ei şi ne-au confirmat faptul că vor lua parte la actul de omagiere care va avea loc în 10 martie la Opera din Madrid", a declarat Sonia Ramos Pińeiro, director general în cadrul Direcţiei de atenţie şi sprijin pentru victimele terorismului din cadrul Ministerului spaniol de Interne.
Guvernul spaniol decorează 11 români supravieţuitori ai atentatelor teroriste de la Madrid
10 martie 2014

Din aceeaşi categorie:
Ministrul Apărării, Mircea Duşa, şi ambasadorul SUA, zboruri cu avioane F16 în cadrul exerciţiului româno-american "Dacian Viper 2015"
(16 octombrie 2015)
44 vizualizări
Anchetă federală în SUA, după moartea unui vânzător ambulant de culoare împuşcat de poliţişti
(7 iulie 2016)
50 vizualizări
Zaher Iskandarani, trimis în judecată pentru înşelăciune
(29 mai 2014)
68 vizualizări
Giurgiu: Trei femei, între care două angajate ale Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice, trimise în judecată de procurorii DNA
(17 iunie 2017)
27 vizualizări
Fostul deputat Cristian Boureanu rămâne în arest preventiv - decizie definitivă
(26 iulie 2017)
23 vizualizări
Percheziţii la persoane bănuite de contrabandă cu ţigări
(7 martie 2014)
37 vizualizări
Trafic dificil pe mai multe drumuri naţionale, din Prahova şi din ţară, din cauza furtunilor
(24 august 2014)
43 vizualizări
Juncker: Ţările UE trebuie să-şi asume cote obligatorii de refugiaţi
(29 aprilie 2015)
23 vizualizări
Atac armat la aeroportul Lauderdale din Florida: Cinci morţi şi opt răniţi
(7 ianuarie 2017)
37 vizualizări
EXPLOZIE în oraşul bavarez Ansbach: Un sirian s-a detonat după ce nu a fost lăsat să participe la un festival de muzică
(25 iulie 2016)
46 vizualizări
Gheorghe Ştefan, la DNA pentru Dosarul Microsoft
(27 octombrie 2014)
27 vizualizări
Diamant alb de 30 de milioane de dolari
(8 octombrie 2013)
34 vizualizări
Atac armat în Germania: Trei oameni ucişi, unul a fost rănit
(21 decembrie 2015)
42 vizualizări
Codul galben de vânt a fost prelungit
(25 octombrie 2014)
40 vizualizări
Aproximativ 30 de localităţi din cinci judeţe nu au energie electrică din cauza avariilor la reţele, provocate de vânt
(9 februarie 2017)
35 vizualizări
Elena Udrea a părăsit Penitenciarul Târgşor
(7 mai 2015)
36 vizualizări
Secretar de stat la Transporturi, dat afară!
(13 septembrie 2013)
38 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole