Trei români sunt dispăruţi după ce uraganul Irma a măturat mai multe insule din Caraibe. Ei se aflau pe insula Saint-Martin, iar rudele nu mai reuşesc să ia legătura cu ei de mai bine de 10 ore. Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, joi dimineaţă, că are în atenţie cazul celor trei români care nu mai pot fi contactaţi de către familii şi că a făcut demersuri pentru a obţine informaţii cu privire la existenţa unor cetăţeni români afectaţi de uraganul Irma.
Trei români sunt de negăsit după ce uraganul Irma a măturat mai multe insule din Caraibe. Aceştia se aflau pe insula Saint-Martin, iar rudele nu mai reuşesc să ia legătura cu ei.
"Sunt trei români. Este soţul meu şi încă doi români care lucrează acolo şi nu reuşim să dăm deloc de ei. Ştiu că...Eu am mai fost în uragan. Locuiesc în zonă de mulţi ani, dar e un sentiment neplăcut”, a declarat pentru Digi24 Ioana Bercean, soţia unuia dintre români. "Ultima dată am vorbit cu soţul meu în jurul orei 1 (ora 13:00, n.r.) şi atunci am vorbit la telefon. Înainte de asta, căzuse curentul. De fapt, în timpul unor astfel de evenimente se taie utilităţile, apă, curent, tocmai pentru a se evita alte dezastre, dar liniile telefonice mai mergeau. În jurul orei 1 am vorbit ultima dată cu el şi de atunci nu mai funcţionează nimic, dar ştiu că între timp a trecut şi (uraganul - n.r.) Irma peste ei. Când am vorbit eu la ora 1.00, tocmai se pregăteau să intre în ochiul uraganului, urma perioada aceea de acalmie. Acum am văzut că e deja în Puerto Rico. A trecut de ei. În principiu, a trecut de ei, dar nu există niciun fel de posibilitate de comunicare cu ei, acolo. Sunt afectată, pentru că eu duminică am plecat de acolo. Eu am venit să mă înscriu la şcoala doctorală. Am trecut prin atâtea uragane, dar acesta este cel mai puternic pe care Saffire l-au înregistrat în Oceanul Atlantic, adică, nici măcar nu mai puteau să îl încadreze la categoria 5”, a spus românca.
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, joi dimineaţă, că are în atenţie cazul celor trei români care nu mai pot fi contactaţi de către familii şi că a făcut demersuri pentru a obţine informaţii cu privire la existenţa unor cetăţeni români afectaţi de uraganul Irma.
"Ministerul Afacerilor Externe a întreprins, în regim de urgenţă, încă din primele momente, demersuri pentru a obţine informaţii cu privire la existenţa unor cetăţeni români afectaţi de uraganul Irma. Menţionăm, de asemenea, că MAE are în atenţie cazul celor trei cetăţeni români aflaţi în insula St. Marteen, care nu mai pot fi contactaţi în urma uraganului Irma. Ambasada României la Washington a întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă autorităţile din St. Marteen, pentru a verifica situaţia acestora. De asemenea, prin intermediul Ambasadelor României la Paris şi Haga, au fost efectuate demersuri pe lângă autorităţile franceze respectiv olandeze, pentru obţinerea de informaţii privind existenţa unor cetăţeni români în zona afectată", au anunţat reprezentanţii Ministerului de Externe, joi dimineaţă.
Ei precizează că, din cauza condiţiilor meteorologice, comunicarea cu autorităţile din zona afectată se face cu dificultate.
"Ministerul Afacerilor Externe, prin intermediul misiunilor diplomatice, este pregătit să acorde asistenţă consulară, în funcţie de solicitări", adaugă MAE.
Uraganul de categoria 5 Irma a devastat mai multe insule din Caraibe şi a făcut deja primele victime. Cel puţin doi oameni au murit şi mai mulţi sunt daţi dispăruţi. Autorităţile locale vorbesc despre importante pagube materiale, dar proporţiile dezastrului sunt imposibil de estimat deocamdată.
Trei români aflaţi pe insula Saint-Martin, dispăruţi în urma uraganului Irma
7 septembrie 2017

Din aceeaşi categorie:
Ministrul transporturilor a depus plângeri penale împotriva fostei conduceri a CFR
(18 ianuarie 2014)
27 vizualizări
Pompierii caută un bărbat luat de apele umflate ale unui pârâu din judeţul Prahova
(21 aprilie 2014)
39 vizualizări
O cisternă plină cu vin s-a răsturnat pe Autostrada Sibiu - Orăştie şi a luat foc
(21 aprilie 2018)
48 vizualizări
Sute de mii de pui vii, puşi sub sechestru de poliţişti
(24 iunie 2015)
55 vizualizări
Şeful Detaşamentului de Intervenţie Rapidă din IPJ Vrancea, dispărut în apele Siretului
(20 iulie 2015)
35 vizualizări
Un nou fragment care ar aparţine MH370 a fost găsit pe o plajă din Mauritius
(4 aprilie 2016)
587 vizualizări
Inundaţii catastrofale în judeţul Galaţi
(12 septembrie 2013)
47 vizualizări
DIICOT: 13 persoane au fost reţinute în dosarul reţetelor fictive
(22 septembrie 2015)
64 vizualizări
Un cetăţean austriac a murit în timp ce făcea heli ski în Munţii Făgăraş
(29 februarie 2016)
27 vizualizări
Jaf la o casă de amanet
(6 ianuarie 2015)
42 vizualizări
Udrea îl regretă pe Mazăre: Nimic nu mai e la fel!
(7 iulie 2015)
32 vizualizări
Din aberaţiile Brexitului: Londonezii cer indepenedenţa pentru CAPITALA Marii Britanii ca să rămână în UE!
(25 iunie 2016)
64 vizualizări
Cererile DNA de reţinere şi arestare a lui Theodor Nicolescu au fost aprobate de către deputaţi
(25 martie 2015)
39 vizualizări
Cutremur de 3,2 grade pe Richter în zona Vrancea, marţi dimineaţă
(25 noiembrie 2014)
33 vizualizări
Lituania avertizează că trebuie acţionat imediat împotriva Rusiei
(6 martie 2014)
37 vizualizări
Ucraina vrea să ridice un zid la frontiera cu Rusia
(30 martie 2015)
33 vizualizări
Un şofer bulgar avea trei kilograme de colţi de fildeş
(11 aprilie 2014)
100 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025