Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov Aristotel Căncescu, urmărit penal într-un nou dosar în care este acuzat de luare de mită şi abuz în serviciu, şi alte două persoane, între care şi fostul senator Sebastian Grapă, au fost arestaţi preventiv, miercuri seară, de Tribunalul Braşov.
Tribunalul Braşov a admis, miercuri seară, propunerea procurorilor DNA de arestare preventivă a lui Aristotel Căncescu pentru luare de mită şi abuz în serviciu, a lui Sebastian Grapă pentru dare de mită în formă continuată şi complicitate la abuz în serviciu în formă continuată şi a lui Gavril Matei pentru dare de mită şi complicitate la abuz în serviciu, ambele în formă continuată.
Astfel, cei trei au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile.
În cazul lui Claudiu Cornea, la data faptelor consilier judeţean, acuzat de dare de mită în formă continuată, judecătării au decis plasarea acestuia în arest la domiciliu.
Decizia instanţei braşovene nu este definitivă şi poate fi contestată la Curtea de Apel Braşov.
În acest dosar, mai sunt cercetaţi sub control judiciar Sabin Adrian Neag, consilier judeţean şi administrator al unei societăţi comerciale la data faptei, pentru complicitate la abuz în serviciu, în formă continuată, Cristinel Paltin, primar al comunei braşovene Şercaia, pentru abuz în serviciu şi consilierii judeţeni Olimpiu Valentin Şoneriu, Ovidiu Răzvan Şandru, Vasile Ungureanu şi Romulus Dragoş Crăciun, pentru dare de mită în formă continuată.
Procurorii au date şi probe care arată că ”în contextul campaniei electorale din anul 2012, Căncescu, în calitate de preşedinte al filialei judeţene a unui partid politic, a pretins de la mai multe persoane sume de bani cuprinse între 220.000 lei şi 15.000 lei pentru a-i pune pe aceştia pe lista de candidaţi pentru un post de consilier judeţean în cadrul Consiliului Judeţean Braşov”.
Conform anchetatorilor, Căncescu a primit de la Sebastian Grapă 170.000 de lei, de la Claudiu Cornea - 100.000 de lei, de la Olimpiu Valentin Şoneriu - 60.000 de lei, de la Gavril Matei - 50.000 de lei, de la Ovidiu Răzvan Şandru - 50.000 de lei, Vasile Ungureanu - 40.000 de lei şi de la Romulus Dragoş Crăciun - 15.000 de lei.
În total, Aristotel Căncescu a primit de la cei şapte inculpaţi 485.000 lei, sumele fiind pretinse în funcţie de locul pe care s-au aflat aceştia pe lista de candidaţi pentru campania electorală din anul 2012 a partidului respectiv, mai arată procurorii DNA.
”Toate sumele de bani au fost predate personal sau printr-un intermediar la casieria partidului de către cei şapte inculpaţi, fără ca aceştia să primească documente justificative. Suma de bani menţionată anterior a fost folosită în campania electorală din anul 2012.
Ulterior, toţi cei şapte inculpaţi au fost aleşi consilieri judeţeni în cadrul Consiliului Judeţean Braşov”, susţin procurorii DNA.
De asemenea, anchetatorii spun că, în perioada 2012 - 2013, Aristotel Căncescu, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov, a aprobat alocarea unor sume de bani din fondul de rezervă al CJ, pentru achiziţionarea de studii sau pentru plata unor contracte supraevaluate încheiate între firmele controlate de Sebastian Grapă şi mai multe primării din judeţ.
Fostul preşedinte al CJ Braşov Aristotel Căncescu şi alte două persoane, arestaţi preventiv
2 martie 2017

Din aceeaşi categorie:
Un oleoduct rusesc a provocat deversarea unei cantităţi necunoscute de petrol în Marea Neagră
(25 decembrie 2014)
24 vizualizări
Român, condamnat în Irlanda pentru trafic de droguri
(13 decembrie 2013)
294 vizualizări
Bilanţul celui mai grav naufragiu din Coreea de Sud: Peste 140 de morţi şi 150 de dispăruţi
(23 aprilie 2014)
44 vizualizări
Cazul avionului dispărut: Un avion chinez a reperat "obiecte suspecte" în zona principală de căutare a MH370.
(24 martie 2014)
46 vizualizări
Portavionul Amiral Kuzneţov a intrat în luptă. Ruşii au lansat şi rachete de croazieră din Mediterana
(15 noiembrie 2016)
59 vizualizări
Fostul deputat Cristian Boureanu, acuzat de ultraj, după ce a insultat şi lovit doi poliţişti
(9 iunie 2017)
29 vizualizări
Al patrulea român rănit la Bruxelles este minor
(23 martie 2016)
46 vizualizări
Prejudiciu de 3,2 milioane de lei şi peste 100 de persoane păgubite de cele două angajate CEC Bank care le-ar fi furat bani din conturi
(9 septembrie 2016)
82 vizualizări
Simona Halep se menţine pe doi în ierarhia mondială feminină
(29 septembrie 2014)
32 vizualizări
Magistraţii italieni l-au condamnat la 18 ani de închisoare pe căpitanul vinovat de moartea a 700 de migranţi într-un naufragiu
(14 decembrie 2016)
22 vizualizări
Diferenţa dintre români şi islandezi. Reacţie promptă la scandalul Dosarelor Panama
(5 aprilie 2016)
36 vizualizări
Accident groaznic de autocar, în Spania: cel puţin 4 morţi şi 16 răniţi
(3 septembrie 2018)
24 vizualizări
Mai multe persoane susţin că au fost ameninţate de o necunoscută la metrou. Suspecta, internată Spitalul Obregia
(15 decembrie 2017)
90 vizualizări
Olt: Percheziţii la trei persoane suspectate de evaziune fiscală
(30 august 2016)
22 vizualizări
De teama Ebola, Maroc a renunţat la organizarea Cupei Africii pe Naţiuni
(16 octombrie 2014)
44 vizualizări
Putin îi ameninţă pe tătarii din Crimeea: Solicitarea drepturilor speciale e periculoasă
(18 august 2015)
38 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025