Omul de afaceri Dan Adamescu a murit în noaptea de luni spre marţi, la vârsta de 68 de ani, anunţul fiind făcut de nora sa, Adriana Constantinescu, la România TV.
Informaţia a fost confirmată pentru News.ro şi de către reprezentanţi ai ziarului România Liberă, deţinut de omul de afaceri.
Dan Adamescu era internat, sub pază, într-un spital privat.
El deţinea mai multe afaceri, printre care Astra Asigurări şi Medien Holding, trustul care includea ziarul România Liberă. De asemenea, era proprietarul hotelului Intercontinental din Bucureşti.
Avocatul lui Adamescu susţinea, la sfârşitul anului trecut. că omul de afaceri se afla la Terapie Intensivă, într-un spital privat, sora sa primind acceptul să stea într-o încăpere alăturată, pentru a-l putea supraveghea.
Adamescu executa, din 27 mai, pedeapsa de patru ani şi patru luni primită în dosarul în care a fost acuzat că a mituit doi judecători pentru pronunţarea unor soluţii favorabile în dosare de insolvenţă ale unor firme ale sale. El făcuse şi o cerere de liberare condiţionată, care îii fusese însă respinsă, putând să mai facă una în luna februarie a acestui an.
Magistraţii Curţii de Apel Bucureşti au ridicat, la sfârşitul anului trecut, controlul judiciar pe cauţiune pentru Dan Adamescu, în dosarul falimentării Astra Asigurări. Procurorii fixaseră cauţiunea la 40 de milioane de lei în acest caz.
Dan Adamescu şi fosta şefă a Consiliului Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor Angela Toncescu au fost trimişi în judecată, în 20 decembrie, pentru abuz în serviciu şi spălarea banilor în dosarul falimentării Astra Asigurări, alături de alte opt persoane cu funcţii de conducere în Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, prejudiciul în acest caz fiind estimat la peste 800 de milioane de lei.
Procurorii au dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar pe cauţiune, a omului de afaceri Dan Adamescu, preşedinte al Consiliului de Supraveghere al SC Asigurare Reasigurare Astra SA şi administrator al SC The Nova Group Investments Romania SA şi SC Epsilon Estate Provider SR, pentru abuz în serviciu în formă calificată, complicitate la abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (două infracţiuni) şi spălare a banilor, anunţa DNA.
În cauză, Societatea de Asigurare Reasigurare Astra SA a declarat că se constituie parte civilă în cauză cu suma provizorie de 788.978.853,37 lei. Totodată, Fondul de Garantare a Asiguraţilor (FGA) a declarat că se constituie parte civilă în cauză cu suma totală de 714.089.825,66 lei.
Omul de afaceri Dan Adamescu a murit
24 ianuarie 2017
- citeşte totul despre:
- adamescu,
- deces,
- informatie,
- afaceri,
- astra,
- romania libera,
- avocat


Din aceeaşi categorie:
Explozii puternice pe aeroportul din Bruxelles! VIDEO
(22 martie 2016)
29 vizualizări
Jandarmii vor să legitimeze câteva mii de manifestanţi anti-Roşia Montană
(17 noiembrie 2013)
35 vizualizări
Surpriză totală: Putin ordonă retragerea din Siria
(14 martie 2016)
22 vizualizări
Tren de marfă, deraiat
(25 noiembrie 2013)
59 vizualizări
Muzeul Luvru a fost închis din cauza inundaţiilor
(3 iunie 2016)
56 vizualizări
Percheziţii DNA la sediul Poliţiei Locale Sector 1
(31 mai 2016)
58 vizualizări
Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a rămas fără permis. Gonea cu peste 100 km/h în localitate
(24 decembrie 2015)
50 vizualizări
Scriitorul Gabriel Garcia Marquez a murit!
(18 aprilie 2014)
51 vizualizări
Reţea de trafic de bone, destructurată
(17 ianuarie 2014)
45 vizualizări
Întoarcerea la Mama Rusie. Pentru patrie şi pentru Putin!
(10 februarie 2015)
59 vizualizări
Javier Zanetti, jefuit şi ameninţat cu moartea!
(19 iulie 2014)
126 vizualizări
Hunedoara: Procurorii DNA au extins percheziţiile şi la sediul Complexului Energetic Hunedoara
(17 iulie 2015)
27 vizualizări
Dan Diaconescu scapă de condamnare. Instanţa a amânat pronunţarea verdictului
(20 februarie 2015)
38 vizualizări
Armata irakiană se aliază cu miliţiile şiite şi kurzii pentru bătălia regiunii Kirkuk
(16 martie 2016)
23 vizualizări
Corina Ungureanu în conducerea PNL Prahova. Cine merge la Congres?
(16 iunie 2014)
168 vizualizări
AIEA: Iranul îşi respectă integral obligaţiile din acordul privind activităţile nucleare
(9 septembrie 2016)
39 vizualizări
Şedinţă aprinsă la PNL: Antonescu şi Iohannis susţin ieşirea de la guvernare
(16 februarie 2014)
64 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole