După prima partidă, Germania conduce cu 1-0 România în barajul pentru menţinerea în prima grupă mondială a FED Cup. Prima rachetă a Germaniei, Angelique Kerber, a învins în două seturi, 6-2, 6-3 pe a doua jucătoare a României, Irina Begu. Rezultatul era previzibil, ţinând cont de diferenţa de valoare dintre. S-a repetat „scenariul” de la Charleston din 8 aprilie din turul II al turneului de la Charleston, unde Kerber s-a impus fără probleme tot în 2 seturi, 6-2, 6-3. Spre deosebire de meciul de la Charleston, care a durat 1 oră şi 13 minute, cel de la Cluj s-a terminat după 1 oră şi 27 de minute.

În primul, set Begu a jucat mizerabil şi a pierdut fără drept de apel. Cel de-al doilea set a fost mult mai echilibrat, dar Kerber, chiar dacă nu a jucat la potenţialul ei maxim, a reuşit după un breaak să îşi ţină adversara la distanţă convenabilă. Ca şi în primul set, Begu a comis nenumărate erori neforţate, spre deosebire de adversara ei, care a preferat stilul de joc „economic”. O diferenţă uriaşă faţă de anul 2015, când Begu câştiga 2 din cele 3 confruntări cu Kerber, chiar dacă şi atunci, erau vreo 22 de locuri în clasamentul WTA dintre cele două jucătoare. Deja au existat voci care să sugereze că ar fi fost mai bine să joace Niculescu în locul lui Begu. Este greu să ne pronunţăm acum. Urmează meciul dintre Simona Halep şi Andrea Petkovic