Fostul procuror DNA Mircea Negulescu, cunoscut sub numele de ”Portocală” a fost reţinut miercuri seară de Secţia Specială. Procurorul ”Portocală” a fost trimis în judecată pentru cercetare abuzivă, influenţarea declaraţiilor martorilor şi participaţie improprie la inducerea în eroare a organelor judiciare, fiind considerat unul dintre cei mai corupţi procurori din România. El ar fi forţat mai mulţi martori să dea declaraţii false, astfel încât să poată acuza de evaziune fiscală o anumită persoană, conform Parchetului General.
Procurorul Negulescu are zeci de plângeri şi mai multe dosare penale pe numele său, fiind cunoscut drept unul dintre cei mai abuzivi magistraţi din România. Procurorul ”Portocală” se află în arestul Capitalei pentru 24 de ore, iar mâine dimineaţă va fi adus în faţa magistraţilor Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
Potrivit magistraţilor, Negulescu ar fi „fabricat dosarul Ponta - Tony Blair. În cadrul acestui dosar, procurorul Portocală” este acuzat de cinci infracţiuni: abuz în serviciu, represiune nedreaptă, cercetare abuzivă, fals intelectual şi inducerea în eroare a organelor judiciare.Negulescu e acuzat că ar fi „fabricat” dosarul în care fostul premier PSD Victor Ponta a fost pus sub urmărire penală şi era menţionat şi numele fostului premier al Marii Britanii Tony Blair, transmite Mediafax.
Procurorul ”Portocală” a fost reţinut. Este acuzat de ”fabricarea” dosarului Blair
15 iulie 2020
- citeşte totul despre:
- dna,
- mircea negulescu,
- portocala,
- retinut,
- procuror



Din aceeaşi categorie:
A murit Ioan Mihai Pacepa!
(15 februarie 2021)
135 vizualizări
Epidemie de rujeolă în Timiş - 30 de copii sunt internaţi la Spitalul de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara
(4 ianuarie 2017)
351 vizualizări
Meteorologii au actualizat avertizarea Cod Portocaliu de ploi. Este valabilă până mâine seară, în Banat, Oltenia şi local la munte, în Transilvania şi Crişana. Cod Galben în mai multe judeţe.
(1 septembrie 2022)
15 vizualizări
Ministerul Educaţiei sesizeaza DNA pentru 13 cazuri cu nereguli la concursul pentru directorii de şcoli
(22 decembrie 2016)
206 vizualizări
A fost inregistrat al 18-lea deces datorat COVID-19, in Romania.
(26 martie 2020)
30 vizualizări
CFR Călători implementează plata cu cardul direct în tren. Care sunt trenurile care beneficiează de noua soluţie
(23 august 2021)
34 vizualizări
Colectiv: Numărul persoanelor decedate a ajuns la 31
(2 noiembrie 2015)
57 vizualizări
Scandalul contestaţiilor la Evaluarea Naţională 2021. Părinţii sunt revoltaţi de diferenţele mari între note
(6 iulie 2021)
32 vizualizări
Sute de capre negre, în bătaia puştii după o decizie a Ministerului. Activiştii sunt revoltaţi
(19 noiembrie 2019)
151 vizualizări
Document care pune capăt ideilor: Niciun angajat nu poate fi obligat să se vaccineze!
(12 august 2021)
47 vizualizări
Ploi torenţiale, vânt şi grindină în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în Prahova, de vineri după-amiază
(16 iunie 2017)
255 vizualizări
Un italian revenit recent din România, confirmat cu coronavirus la Rimini.
(25 februarie 2020)
499 vizualizări
Gheorghe Dincă a ajuns la Jilava. Anchetatorii vor să vadă dacă a avut discernământ
(31 iulie 2019)
46 vizualizări
Raport al ministerului Educaţiei: Doi din zece absolvenţi de liceu nu se înscriu la bacalaureat, trei din zece nu reuşesc să-l treacă.
(13 iunie 2019)
36 vizualizări
Care sunt bonurile fiscale câştigătoare la prima extragere
(13 aprilie 2015)
145 vizualizări
Premieră: Serviciile publice ale MAI deschise în perioada sărbătorilor de iarnă
(16 decembrie 2019)
37 vizualizări
Restricţiile din noaptea de Revelion: adunările publice sunt interzise, iar circulaţia este limitată, începând cu ora 23:00
(16 decembrie 2020)
549 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025