A treia zi de Paşte este, în acelaşi timp numită şi Marţea Albă din Săptămâna Luminată, zi în care nu se lucrează, iar femeile dau de pomană vinul roşu şi pasca rămase de la Paşte.
A treia zi de PAŞTE se mai numeşte şi Marţea Alba şi este impusă drept zi nelucrătoare. Nu se spală, nu se calcă, nu se face curat.
De asemenea, în ziua a treia se întorc vizitele făcute în prima zi a Paştelui, iar ouăle se pot ciocni şi „dos cu dos”, precum şi „coastă cu coastă”.
În ultima zi de sărbătoare a Paştelui, în trecut, oamenii obişnuiau să-şi viziteze rudele, vecinii şi prietenii, aceste vizite fiind numite altădată „Umblatul cu pasca“. Obiceiul îşi are originea din vremurile când creştinii umblau şi vesteau Învierea Domnului Hristos.
În unele zone ale ţării, în a treia de Paşte, finii obişnuiau să dăruiască naşilor şi cumetrii între ei nu numai pască, ci şi colaci. În Moldova, în ziua a treia se întorceau vizitele făcute în prima zi a Paştelui.
Ce nu ai voie să faci miercuri, joi şi vineri
Miercurea din Săptămâna Luminată poarta numele de Sfânta Mercurie. Bărbaţii se duc să muncească la câmp, însă femeile au interdicţie. Conform tradiţiei, nu e bine a munci de „nunta şoarecilor”. Asta ar însemna să aduci rozătoarele în casă şi să te lipseşti restul anului de bucate pe masă.
Joia din Săptămâna Luminată mai e numită şi Joia Verde, o zi în care se cinstesc holdele, grădinile şi grânele. Cine munceşte în această zi aduce asupra casei nenorocul, seceta şi dăunătorii în livezi. „Joia Rea”, cum mai este denumită această zi, cere un ritual al morţilor. 44 de găleţi cu apă sunt cărate de o persoană, 2 lumânări se aprind la toate cele 4 capete, iar apa astfel „sfinţită” se varsă apoi în fântâna din curte.
Vinerea din Săptămâna Luminată poartă numele de Vinerea Scumpă sau Fântăniţa. Este sărbătoarea Izvorului Tămăduirii. Vinerea Scumpa este în contrast direct cu Vinerea Neagră sau Vinerea Mare, de dinaintea Paştelui. Legendele spun ca Maica Domnului a construit o fântână care avea apă doar in Vinerea Scumpă, căci acea apă era dătătoare de viaţă.
Pentru creştinii ortodocşi, Săptămâna Luminată este începutul unei perioade de sărbătoare care se termină după 50 de zile Paşti, de Rusalii, conform creştinootodox.ro.
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
22 aprilie 2025



Din aceeaşi categorie:
Cei doi români trataţi de COVID în Danemarca şi Germania, repatriaţi cu o aeronavă militară / Pacienţii au fost transferaţi în stare gravă la începutul lunii noiembrie
(17 noiembrie 2021)
20 vizualizări
ANRE a aprobat noi reguli privind racordarea la sistemul de distribuţie a gazelor naturale
(26 aprilie 2017)
79 vizualizări
ICCJ a înlocuit arestul preventiv cu arestul la domiciliu pentru Alina Bica şi Şerban Pop
(22 octombrie 2015)
225 vizualizări
152 noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, in Romania
(3 iunie 2020)
102 vizualizări
Cardul naţional de sănătate, obligatoriu de la 1 septembrie
(12 august 2015)
56 vizualizări
Actorul Radu Beligan a încetat din viaţă!
(20 iulie 2016)
84 vizualizări
Document care pune capăt ideilor: Niciun angajat nu poate fi obligat să se vaccineze!
(12 august 2021)
47 vizualizări
Percheziţii la domiciliul preşedintelui CJ Buzău
(6 decembrie 2014)
96 vizualizări
Finanţarea pentru restaurarea mănăstirii Maria Radna a fost blocată după un articol apărut în The Telegraph
(18 noiembrie 2015)
246 vizualizări
MAE anunţă că procedura de tranzit pe teritoriul Bulgariei a fost simplificată. Noua reglementare elimină obligativitatea informării misiunilor diplomatice. Cetăţenii vor avea nevoie de declaraţie pe proprie răspundere.
(22 mai 2020)
116 vizualizări
România a votat degeaba impotrivă: vom fi obligaţi să primim peste 6.000 de imigranţi
(23 septembrie 2015)
505 vizualizări
CEDO, precedent extrem de grav: Un angajator are dreptul să supravegheze discuţiile pe net
(13 ianuarie 2016)
128 vizualizări
Elevii români au obţinut patru medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
(3 august 2018)
51 vizualizări
Gestul minunat al angajaţilor RATB, în zi de caniculă
(2 iulie 2017)
406 vizualizări
Meteorologii au restrâns numărul judeţelor vizate de Codul Galben de ninsori însemnate cantitativ, emis ieri pentru sudul ţării. Cod Galben de vânt în Constanţa şi Tulcea.
(10 martie 2021)
363 vizualizări
DIICOT: Percheziţii în Bucureşti şi în cinci judeţe la persoane suspectate că au furat cărţi rare dintr-un depozit din Anglia, în 2017
(26 iunie 2019)
87 vizualizări
Raport: Buretele de pe stâlpii şi tavanul din Colectiv nu era îmbibat cu substanţe inflamabile
(26 ianuarie 2016)
457 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole