Un cetăţean român a fost identificat printre persoanele rănite în urma atacului terorist comis joi la Barcelona, anunţă Ministerul Afacerilor Externe (MAE).
Ministerul Afacerilor Externe transmite că, în urma demersurilor făcute sub coordonarea Celulei de criză a MAE, convocată din dispoziţia ministrului Afacerilor Externe, a fost identificat un cetăţean român printre persoanele rănite în urma atentatului terorist din Barcelona.
Cetăţeanul român a fost spitalizat, iar potrivit informaţiilor disponibile la acest moment, starea sa este stabilă.
Reprezentanţii Consulatului General al României la Barcelona se vor deplasa la spitalul în care persoana rănită este internată, pentru a acorda asistenţă consulară, a adăugat MAE.
Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte că cetăţenii români afectaţi pot solicita asistenţă consulară la numărul de telefon al Consulatului General al României la Barcelona: +34 934 181 535; +34 934 344 223, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă sau la numărul de urgenţă al oficiului consular din Barcelona +34 661 547 853, respectiv al misiunii diplomatice din Madrid +34 649 656 032
De asemenea, la nivelul Ambasadei României la Madrid a fost instituită o celulă de criză.
Douăsprezece persoane au murit, iar cel puţin 80 au fost rănite, după ce o furgonetă a intrat în mulţime, joi după-amiază, în zona turistică La Rambla din Barcelona.
Un român a fost rănit în atentatul terorist de la Barcelona
18 august 2017


Din aceeaşi categorie:
Grupare teroristă destructurată! Perchezitii şi în Prahova la cei care anunţau plasare de bombe în aeroporturi!
(4 iunie 2020)
312 vizualizări
Românii vor putea intra în Republica Moldova pe baza buletinelor
(17 iunie 2015)
127 vizualizări
Judecător condamnat la 22 de ani de închisoare. În acelaşi dosar, Adamescu a luat patru ani
(2 februarie 2015)
117 vizualizări
Corlăţean a solicitat Senatului SUA sporirea prezenţei americane în România
(1 mai 2014)
64 vizualizări
Arafat: Starea de alertă se prelungeşte cu 30 de zile. Rămân în vigoare aceleaşi restricţii, inclusiv carantina de noapte / Petrecerile de Anul Nou în stradă, interzise. "Ne putem bucura de Anul Nou respectând regulile"
(11 decembrie 2020)
203 vizualizări
330 de noi cazuri de coronavirus in Romania! Inca 9 in Prahova
(20 iunie 2020)
211 vizualizări
Ploi torenţiale, vânt şi grindină în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în Prahova, de vineri după-amiază
(16 iunie 2017)
256 vizualizări
Guvernul pregăteşte noi tăieri pentru 2016: Bugetarii nu vor primi tichete de masă şi nici vouchere de vacanţă
(6 decembrie 2015)
478 vizualizări
Tentativa de jaf pe Autostrada Deva – Sibiu: „Aveţi mare grijă la această maşină”!
(10 iulie 2019)
387 vizualizări
Anchetă într-o şcoală din Braşov după apariţia unor înregistrări în care o învăţătoare jigneşte elevi de clasa a II-a
(16 februarie 2017)
87 vizualizări
Avocatul Poporului, sesizare din oficiu: E neconstituţională suspendarea internărilor prin ordin de ministru, restrângerea drepturilor cetăţenilor se poate face doar prin lege
(7 octombrie 2021)
20 vizualizări
1.356 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(30 iulie 2020)
64 vizualizări
Arest la domiciliu pentru viceguvernatorul BNR Bogdan Olteanu
(30 iulie 2016)
58 vizualizări
Ghid pentru angajatori şi salariaţi pentru revenirea la serviciu, publicat de Ministerul Muncii: verificarea temperaturii, program decalat, culoare speciale de circulaţie, dezinfecţia suprafeţelor de lucru, munca la distanţă unde este posibil
(18 mai 2020)
139 vizualizări
O primărie din România are de încasat 62 de miliarde de lei vechi de la prostituate
(24 august 2017)
869 vizualizări
Patru angajaţi ai unei primării, infectaţi cu noul coronvirus. Dispută între primar şi prefect!
(23 mai 2020)
1045 vizualizări
Culmea construcţiilor în România: Să ridici un cartier pentru un oraş… în alt judeţ
(30 decembrie 2016)
216 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole