Guvernul a adoptat, vineri, o Hotărâre care simplifică procedurile de acordare a unor beneficii sociale, precum venitul minim garantat, alocaţia pentru susţinerea familiei şi ajutorul pentru încălzire, stabilind, printre altele, folosirea unui singur formular pentru toate cele trei tipuri de ajutoare şi eliminarea unor acte necesare.
Prin noile modificări s-a reglementat folosirea aceluiaşi formular de cerere pentru toate cele trei beneficii sociale menţionate, introducerea formularului de cerere simplificat pentru solicitarea unui nou drept dintre cele trei, în cazul în care persoana/familia este deja beneficiar al unuia dintre ele, eliminarea copiilor legalizate, documentele doveditoare putând fi prezentate doar în copie şi s-a reglementat schimbului de informaţii între primării – agenţiile teritoriale pentru plăţi şi inspecţie socială – agenţiile judeţene pentru ocuparea forţei de muncă/ inspectoratele teritoriale de muncă, cu privire la verificarea îndeplinirii obligaţiilor prevăzute de lege de către persoanele apte de muncă din familiile beneficiare de ajutor social, titrează News.ro.
Au fost introduse şi condiţii şi criterii în acordarea ajutoarelor de urgenţă de la bugetul de stat, care să ateste situaţia de urgenţă sau deosebită în care se află familia/persoana şi, prin aceasta, asigurarea uniformităţii în elaborarea propunerilor la nivel teritorial.
Potrivit datelor centralizate de Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, la sfârşitul lunii iunie 2017 erau înregistraţi 230.699 de beneficiari de venit minim garantat.
Guvernul a simplificat procedurile de acordare a beneficiilor sociale
5 august 2017





Din aceeaşi categorie:
Sorin Ovidiu Vîntu şi Liviu Luca, condamnati la 10 ani de închisoare în dosarul Petromservice
(27 aprilie 2018)
446 vizualizări
O companie americană va deveni al treilea producător de gaze din România
(27 septembrie 2014)
120 vizualizări
Guvernul ia în calcul deschiderea graduală a şcolilor după 15 mai !
(16 aprilie 2020)
524 vizualizări
Trei centre noi pentru preluarea pacienţilor cu arsuri majore, înfiinţate în România
(22 decembrie 2013)
445 vizualizări
România, pe locul 2 în lume după Japonia la criza de personal. Tot mai multe companii se închid
(29 iunie 2018)
64 vizualizări
Legea, iniţiată de PSD şi admisă de CCR, prin care închisoarea pentru evaziune fiscală este evitată la achitarea prejudiciului - promulgată de preşedinte
(31 martie 2021)
68 vizualizări
Prima minivacanţă a anului 2020. Elevii şi salariaţii vor avea o zi liberă în plus
(21 ianuarie 2020)
271 vizualizări
Principesa Maria, mezina Regelui Mihai, se mută definitiv în România
(7 ianuarie 2015)
244 vizualizări
Recomandări MS către populaţie pe caniculă
(29 iunie 2017)
52 vizualizări
Se întâmplă în România! Bătrân umilit în parcarea unui magazin Lidl! FOTO
(22 februarie 2019)
482 vizualizări
Atenţionare de călătorie transmisă de MAE - Republica Croaţia - Coduri roşu, portocaliu şi galben de precipitaţii şi intensificări ale vântului
(3 decembrie 2019)
86 vizualizări
Sistemul cardului de sănătate s-a blocat din nou
(12 ianuarie 2016)
55 vizualizări
O statistică îngrijorătoare. Câte fete sub 15 ani au făcut avort în 2014
(3 august 2015)
226 vizualizări
Alimente periculoase în supermarketurile din România, inclusiv în Prahova!
(27 ianuarie 2022)
231 vizualizări
Care sunt numerele extrase la tragerea LOTO de duminică
(18 noiembrie 2018)
101 vizualizări
Salvamont: Abordaţi traseele montane cu responsabilitate; în unele zone e zăpadă, în altele se pot practica sporturi acvatice
(31 martie 2018)
635 vizualizări
Guvernul a adoptat OUG privind parteneriatul public-privat: pot fi realizate şi proiecte care presupun exclusiv operarea unui serviciu public
(11 mai 2018)
46 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole