Primăria Capitalei vrea acordarea unui ajutor financiar de 1.000 de lei pe lună pentru copiii cu handicap, condiţiile fiind ca cel puţin unul dintre părinţi să aibă domiciliul în Bucureşti, iar banii să fie viraţi doar prin virament bancar, potrivit unui proiect de pe ordinea de zi a şedinţei CGMB.
Ajutorul de 1.000 de lei pe lună se va acorda copiilor cu handicap în vârstă de până la 18 ani, care au cel puţin un părinte cu domiciliul stabil în Bucureşti.
Totodată, trebuie depus un dosar la sediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti, care să conţină o cerere tip, certificatul de naştere al copilului, în original şi copie, pentru copiii de până în 14 ani, actul de identitate al reprezentantului legal în original şi copie, actul de identitate al celuilalt părinte în original şi copie sau copie de pe certificatul de deces, copie a certificatului de căsătorie al părinţilor sau hotărârea de divorţ, buletin, în cazul copiilor de peste 14 ani, certificatul de încadrare în grad de handicap în original şi copie, extras de cont, decizia tutorelui şi actul de identitate în original şi copie sau hotărârea centrului de plasament şi actul de identitate al asistentului maternal în original şi copie.
Banii vor fi acordaţi tot de către Direcţia Generală de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti.
Ajutor de 1.000 de lei pe lună pentru copiii cu handicap. În ce condiţii vrea Primăria Capitalei să-l acorde
14 iulie 2017


Din aceeaşi categorie:
Loteria şi casele de pariuri se vor redeschide. Lista completă a măsurilor de relaxare valabile din 15 iunie
(12 iunie 2020)
124 vizualizări
Fostul şef ANAF, Sorin Blejnar, condamnat definitiv la 5 ani de închisoare cu executare
(7 mai 2019)
134 vizualizări
România sub ASEDIU ! Sute de mascaţi patrulează cu armele la vedere în marile oraşe
(31 decembrie 2015)
1652 vizualizări
INFORMAŢII OFICIALE despre coronavirus: Un caz confirmat, 69 de persoane sunt în carantină, peste 4.800 - monitorizate la domiciliu
(27 februarie 2020)
116 vizualizări
Doar o treime din cabinetele medicilor de familie au contract cu CJAS pentru vaccinarea anti-COVID. Autorităţile au început administrarea celei de-a patra doze
(19 mai 2022)
17 vizualizări
Încep evaluările la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a
(17 mai 2015)
309 vizualizări
Cutremur cu magnitudinea 4,4 în judeţul Buzău
(9 ianuarie 2019)
145 vizualizări
Legea graţierii, adoptată tacit de Senat
(24 mai 2017)
390 vizualizări
Anunţul la care România visează de zeci de ani
(5 februarie 2016)
253 vizualizări
A început şcoala! Ce îi aşteaptă pe elevi în semestrul al doilea
(10 februarie 2014)
321 vizualizări
Autorităţile anunţă că 3.800 de cadre didactice au fost vaccinate astăzi. Imunizarea profesorilor continuă până pe 10 martie.
(25 februarie 2021)
36 vizualizări
Bănicioiu: 80 - 90 dintre victimele incendiului de la Colectiv, în stare critică sau gravă
(1 noiembrie 2015)
950 vizualizări
Singurul submarin al României ar putea fi repus în funcţiune
(28 octombrie 2014 - Alex POLICALĂ)
121 vizualizări
Ce nu trebuie să faci de "mărţişor"!
(1 martie 2015)
488 vizualizări
Se închide Institutul Cantacuzino
(27 septembrie 2013)
87 vizualizări
Nu uitaţi să daţi ceasul înainte! La noapte, trecem la ora de vară
(26 martie 2016)
99 vizualizări
Zeci de percheziţii în şapte judeţe şi în Bucureşti, într-un dosar privind constituirea unui grup infracţional organizat şi trafic de migranţi / Peste 60 de persoane urmează a fi duse la audieri
(28 februarie 2023)
49 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole