Medicii declară apariţia a şapte cazuri de boala Lyme în cele două judeţe şi avertizează că răspândirea acestei boli este favorizată de schimbarea climatică.
Potrivit datelor remise de Direcţia de Sănătate Publică Olt, în primul semestru al anului 2017, în judeţ, s-au înregistrat trei cazuri de boala Lyme, confirmate cu laboratorul din cadrul Institutului Cantacuzino Bucureşti, scrie Mediafax.
Totodată, reprezentanţii DSP Sibiu arată că în judeţ sunt confirmate patru cazuri de boală Lyme, dintre care două cauzate de înţepături de căpuşe de anul acesta, iar două sunt din 2016, dar confirmate în 2017.
La cele 6 spitale din judeţul Sibiu au ajuns, în ultimele trei luni, peste 500 de persoane care au spus că au fost înţepate de căpuşe.
Boala Lyme sau Borrelioza este o boală infecţioasă produsă prin înţepătura de căpuşe având că agent etiologic o spirochetă.
„Borrelioza poate fi diagnosticată numai prin probe de laborator, dar nu mai devreme de 21 zile de la debutul înţepăturii de căpuşe. Creşterea numărului de îmbolnăviri transmise prin căpuşe este favorizată de schimbările climatice (fluctuaţii de temperatura, precipitaţii abundente ) şi vegetaţie”, se arată într-un comunicat remis corespondentului MEDIAFAX de reprezentanţii DSP Olt.
Totuşi, boala Lyme are anumite simptome descrise aici, pentru care se recomandă o vizită de urgenţă la medic.
În cadrul măsurilor de protecţie personală împotriva infestării cu căpuşe specialiştii DSP recomandăm populaţiei protecţia individuală în cazul deplasării în zone de risc Oamenii trebuie să poarte haine deschise la culoare, cu pantaloni lungi introduşi în şosete de culoare deschisă şi textura deasă. De asemenea, în contact cu vegetaţia nu trebuie purtaţi pantofi cu orificii sau decupaje.
Medicii recomandă ca orice persoană care a constatat că a fost înţepată de căpuşe să se prezinte la medic, pentru ca aceasta să fie extrasă corect, dar şi pentru a primi indicaţii pentru observarea unei eventuale apariţii a unor simptome de boală.
Au fost confirmate şapte noi cazuri de boala Lyme în România
25 iunie 2017




Din aceeaşi categorie:
Dezastrul din Colectiv, pe secunde. Concluzia raportului e înspăimântătoare
(18 martie 2016)
99 vizualizări
119 noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, in Romania
(2 iunie 2020)
227 vizualizări
Temperaturi de - 7 grade Celsius la Vârful Omu. Meteorologii anunţă lapoviţă şi ninsori la munte
(20 septembrie 2019)
82 vizualizări
Ursoaică cu trei pui, în apropierea magazinului Carrefour din Braşov
(7 noiembrie 2017)
349 vizualizări
Tichete de vacanţă pentru angajaţii de la stat!
(28 februarie 2014)
143 vizualizări
42 de ani de la tragedia de la Certej
(31 octombrie 2013)
351 vizualizări
Autorităţile interzic circulaţia vehiculelor cu masa totală mai mare de 7,5 tone, din cauza caniculei
(29 iulie 2021)
47 vizualizări
Proiectul lui Eugen Teodorovici ce prevede închisoare pentru neplata contribuţiilor a fost adoptat tacit de Senat
(27 noiembrie 2019)
44 vizualizări
Şeful serviciului secret judeţean al Poliţiei Suceava a fost reţinut de DNA.
(4 martie 2021)
53 vizualizări
Guvernul a anunţat ce măsuri vor fi luate după data de 15 mai
(11 mai 2020)
686 vizualizări
Sindicaliştii Hidroelectrica s-au blocat în subteran în hidrocentralele mari
(9 decembrie 2016)
518 vizualizări
Peste 5.300 de minori nu au putut ieşi din ţară în 2016 pentru că nu aveau documente de călătorie valabile
(14 iunie 2017)
60 vizualizări
„Am doar televizor, frigider şi o lampă”. În timp ce europenii economisesc energie, românii nu prea au ce să scoată din priză
(20 octombrie 2022)
19 vizualizări
Dezastru la restaurante fast-food într-un mare mall din Bucureşti: 7 au fost închise, iar altele amendate pentru grave nereguli
(7 octombrie 2019)
130 vizualizări
Topul Universităţilor româneşti: ascensiunea instituţiilor cu profil tehnic
(6 noiembrie 2018)
80 vizualizări
Sistemul RO-ALERT va fi testat astăzi, în intervalul orar 09-12, pe toate telefoanele mobile.
(30 iulie 2019)
68 vizualizări
Ministerul Muncii: La data de 1 aprilie sunt înregistrate aproape 800.000 de contracte de muncă suspendate, cele mai multe în industria prelucrătoare, şi peste 155.000 de contracte care au încetat
(2 aprilie 2020)
48 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole