Trei români au fost răniţi în explozia care a avut loc, duminică seara, într-un restaurant parizian din suburbia Aubervilliers, doi dintre ei, printre care şi o tânără de 23 de ani din Bistriţa-Năsăud, fiind în stare foarte gravă
Cel puţin 12 persoane au fost rănite, duminică seara, inclusiv şase poliţişti, după ce un cocktail Molotov a explodat într-un restaurant parizian, conform presei internaţionale.
Conform Ministerului Afacerilor Externe, doi dintre cetăţenii români, angajaţi ai localului, au suferit răni grave, iar o a trei persoană de naţionalitate română a suferind răni mai uşoare, fiind supusă unor intervenţii chirurgicale.
”Ambasada României la Paris a întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă autorităţile locale, pentru a obţine informaţii suplimentare privind starea de sănătate a victimelor de cetăţenie română. Doi dintre cetăţenii români, angajaţi ai barului, au suferit răni grave, fiind internaţi de urgenţă la o unitate medicală din Paris. A treia persoană de naţionalitate română a fost internată la acelaşi spital, aceasta suferind răni mai uşoare. Potrivit datelor obţinute din partea reprezentanţilor spitalului, starea de sănătate a doi dintre cetăţenii români este gravă. A treia victimă de naţionalitate română, a cărei stare de sănătate este bună în prezent, a suferit o serie de intervenţii chirurgicale”, se arată într-un răspuns transmis presei de Ministerul Afacerilor Externe (MAE).
MAE a anunţat familiile românilor spitalizaţi despre starea acestora, însă până acum nu s-a primit nicio solicitare de asistenţă consulară.
Printre răniţi se numără şi o tânără de 23 de ani din judeţul Bistriţa-Năsăud, care este în stare gravă, după ce a fost rănită în explozie.
Conform unor surse, tânăra, Lidia P. pe profesie manichiuristă a plecat la muncă în străinătate în urmă cu două luni.
Tânăra a ajuns la Paris împreună cu o soră de-a sa şi s-a angajat la barul în care a avut loc explozia, local în care munceau şi alţi români. Tânăra a suferit arsuri grave, pe 70 la sută din suprafaţa corporală, fiind supusă miercuri unei intervenţii chirurgicale.
Atacul, în care au fost răniţi inclusiv şase poliţişti, se pare că fi avut legătură cu un furt, conform presei locale.
Aproximativ 50 de pompieri şi 15 maşini de pompieri au fost desfăşuraţi la faţa locului.
Conform unei jurnaliste independete, Clement Lanot, incendiul ar fi fost provocat în urma unui ”jaf nereuşit”.
Poliţia nu a transmis care ar fi fost cauza acestui incident.
Trei români au fost răniţi în expozia de duminică de la Paris
15 iunie 2017





Din aceeaşi categorie:
Circulaţia rutieră pe A2 calea I Lehliu - Drajna şi pe DN 11A a fost redeschisă
(19 ianuarie 2016)
50 vizualizări
România a intrat în criză acută de personal calificat şi specialişti
(2 mai 2017)
125 vizualizări
7.439 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(8 decembrie 2020)
115 vizualizări
Intotero: Aproximativ 9,7 milioane de români plecaţi în străinătate. Neajunsurile materiale, corupţia şi calitatea slabă a clasei politice, între motive
(24 iulie 2019)
45 vizualizări
Tulcea: Aproape 90 de persoane, evacuate dintr-un bloc în urma unei acţiuni de dezinsecţie
(14 iulie 2017)
340 vizualizări
Cu ce bani a revoluţionat Clujul transportul în comun!
(20 aprilie 2019)
96 vizualizări
1.504 cazuri noi de persoane infectate cu Covid-19,in Romania!
(27 august 2020)
54 vizualizări
Copiii din Argeş nu s-au îmbolnăvit de la portocale
(15 februarie 2016)
57 vizualizări
Un autoturism vândut de patru ori, găsit în râul Mureş. Maşina era blocată în nisip
(21 iunie 2022)
55 vizualizări
Vasilescu: Salariul de bază al preşedintelui va fi cel mai mare; magistraţii pot avea venituri mai mari prin sporuri
(19 aprilie 2017)
48 vizualizări
Clădire PRĂBUŞITĂ pe o şină de tramvai, în Capitală: Circulaţia a fost oprită în zona Trafic Greu
(5 ianuarie 2022)
66 vizualizări
E oficial: Studentul din Bacau nu are coronavirus
(28 ianuarie 2020)
35 vizualizări
Poliţiştii le reamintesc motocicliştilor să se echipeze corespunzător şi să respecte regulile de circulaţie
(6 martie 2017)
230 vizualizări
Cele 5 judeţe în care s-au înregistrat aproape jumătate din cazurile de COVID-19, în ultima săptămână
(22 iulie 2020)
396 vizualizări
Profesorul Adrian Streinu-Cercel a fost demis de la conducerea Comisiei anti-Covid
(23 aprilie 2020)
874 vizualizări
Târg naţional de tabere, în Parcul Obor din Bucureşti, de luni până miercuri
(6 aprilie 2015)
261 vizualizări
Sute de diplome false, descoperite în urma unor percheziţii derulate în 34 de judeţe
(4 martie 2021)
45 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole