Primăria Capitalei vrea să înfiinţeze o societate comercială pe acţiuni care să se ocupe de dispecerizarea activităţii de transport de persoane în regim de taxi, proiectul de hotărâre urmând să fie supus aprobării în şedinţa de marţi a Consiliului General al Municipiului Bucureşti.
Municipalitatea motivează înfiinţarea acestei societăţi comerciale prin faptul că dispecerizarea activităţii de transport de persoane în regim de taxi se desfăşoară, în prezent, în 37 de dispecerate cu tarife unice stabilite la nivelul acestora, tarife cuprinsa între 1,39 şi 3,5 lei pe kilometru.
În expunerea de motive se mai arată că, în urma unui raport al Consiliului Concurenţei s-a constatat că ar putea exista o înţelegere de împărţire a pieţei în ceea ce priveşte rutele de la sau către Aeroportul "Henri Coandă”. De asemenea, inspectorii au mai constatat că tariful de transport a fost acelaşi pentru cea mai mare parte a firmelor de taxi, dar acesta s-a schimbat în ultimii ani, într-un interval scurt sau simultan.
Dacă proiectul de hotărâre va fi aprobat, primarul Capitalei, Gabriela Firea, va fi mandatată să înfiinţeze această societate comercială pe acţiuni, care ar urma să "promoveze concurenţa” între operatorii de transport.
Primăria Capitalei vrea să înfiinţeze şi alte 18 societăţi comerciale proprii care să se ocupe, printre altele, de furnizarea energiei electrice şi termice, iluminatul public, administrarea spitalelor, construirea de baze sportive şi terenuri de sport, promovarea oraşului, administrarea parcurilor, administrarea spaţiilor publicitare, de pază şi de consolidarea clădirilor cu risc seismic.
Primăria Capitalei vrea să înfiinţeze propriul dispecerat de taxi
24 februarie 2017
- citeşte totul despre:
- primarie,
- taxi,
- dispecerat,
- bucuresti,
- transport



Din aceeaşi categorie:
Pompierii şi jandarmii vor putea avea tatuaje
(16 octombrie 2017)
1184 vizualizări
INS: Românii dau pe mâncare aproape jumătate din banii câştigaţi
(28 noiembrie 2014)
67 vizualizări
Pricopie vrea să "pricopsească" învăţământul românesc!
(23 august 2013 - Cristina IANCU)
154 vizualizări
Preşedintele Uniunii Nationale a Studenţilor din România a murit la mare
(12 iulie 2020)
1633 vizualizări
Autorităţile luate, din nou, prin surprindere. Incapabile să găsească planorul dispărut în urmă cu 7 zile
(14 august 2015)
545 vizualizări
Începe Evaluarea Naţională la clasa a II-a: Luni - prima probă
(10 aprilie 2017)
227 vizualizări
Guvernul a decis introducerea taxei pe ambalaje, în magazine. Garanţie de 50 bani impusă la plată pentru fiecare sticlă, doză şi PET, dar cu excepţii. Cum pot fi recuperaţi banii
(5 octombrie 2021)
34 vizualizări
Acord între Ministerul Agriculturii şi ciobani pentru numărul de câini de la stână
(9 februarie 2016)
632 vizualizări
DNA - Cinci persoane reţinute în dosarul lui Oprescu
(7 septembrie 2015)
449 vizualizări
Bărbatul din Capitală care şi-a ucis soţia s-a predat. Ce a făcut imediat după crimă
(2 iulie 2020)
93 vizualizări
Ministerul Transporturilor anunţă măsuri ca urmare a avertizărilor meteo, pentru a preîntâmpina perturbări în traficul feroviar
(29 octombrie 2017)
499 vizualizări
Salariul minim creşte la 1.250 de lei de la 1 mai
(29 decembrie 2015)
140 vizualizări
Ce trebuie să facă pacienţii, după COVID, să nu rămână cu plămânii afectaţi. Sfatul medicilor
(24 februarie 2021)
101 vizualizări
Codul portocaliu de viscol, prelungit în opt judeţe până la ora 23.00. Cod galben în Bucureşti şi în 19 judeţe. Situaţia drumurilor închise
(6 ianuarie 2017)
69 vizualizări
Cum faci diferenţa între alergie şi coronavirus: „Este primul semn distinctiv”
(17 septembrie 2020)
77 vizualizări
Cetatea Poenari, închisă pe perioadă nelimitată din cauza urşilor
(29 martie 2019)
109 vizualizări
ANAF a dat lovitura! A confiscat urzicile de 5 lei ale unei bătrâne
(30 martie 2015)
281 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole