Bronşite acute şi cronice, crize de astm, boli cardiovasculare, alergii la polen, cancere pulmonare şi ale căilor respiratorii şi afecţiuni ale aparatului reproducător se numără printre consecinţele concrete pe care poluarea aerului le generează asupra sănătăţii oamenilor, potrivit unui studiu publicat joi în Franţa, informează cnewsmatin.fr.Nivelurile maxime de poluare înregistrate la Paris şi în alte mari aglomeraţii urbane, devenite din ce în ce mai frecvente, au repercusiuni importante asupra sănătăţii publice. Indiferent dacă este analizată pe termen scurt sau pe termen lung, absorbţia de particule fine, prezente în aerul respirabil, este deosebit de nefastă, notează Agerpres.
La nivel mondial, se estimează că 1,3 milioane de persoane mor în fiecare an din cauza poluării aerului. În Franţa, această cifră a fost estimată la cel puţin 48.000 de victime de către experţii agenţiei Sante Publique France, care precizează că numărul deceselor este "probabil mai mare". Particulele fine determină, de asemenea, cel puţin 9% din mortalitatea naţională.
"Acest fapt corespunde unei reduceri a speranţei de viaţă cu doi ani pentru persoanele care au în prezent vârsta de 30 de ani", au explicat reprezentanţii aceleiaşi agenţii. Activităţile umane (industrie, agricultură, transporturi, încălzitul public) reprezintă principala sursă de poluare a aerului.
Aceeaşi agenţie, care se adresează celor 60 de milioane de consumatori din Franţa, a tras un semnal de alarmă în ceea ce priveşte 46 de produse de uz menajer, considerate o sursă de "poluare majoră a aerului din interiorul" locuinţelor, conform unui studiu publicat joi.
Anumite categorii ale populaţiei sunt mai vulnerabile decât altele. Aşa cum precizează OMS, "efectele cele mai grave asupra sănătăţii sunt observate la persoanele deja bolnave. În plus, populaţiile mai vulnerabile, precum copiii, persoanele în vârstă şi familiile cu venituri mici, care au un acces limitat la îngrijirile medicale, sunt mai sensibile la efectele negative generate de expunerea la poluarea aerului".
Bronşitele acute şi cronice
Poluanţii atmosferici au ca efect fragilizarea bronhiilor, care devin astfel mai expuse la virusuri şi bacterii - care provoacă bronşite acute şi cronice. Se estimează că 950.000 de cazuri de bronşite acute sunt provocate de poluarea aerului, care cauzează şi 134.000 de cazuri de bronşite cronice în fiecare an.
Bronşitele cronice pot să degenereze în bronhopneumopatii cronice obstructive. Aceasta este o afecţiune permanentă şi nereversibilă. Între 10% şi 15% din totalul acestor cazuri sunt asociate cu poluarea aerului.
Crize de astm
Astmul constituie principala afecţiune declanşată sau agravată de poluarea aerului. Se estimează că între 10% şi 35% din cazurile de astm identificate în fiecare an sunt asociate cu acest tip de poluare.
Boli cardiovasculare
Poluarea este un factor care poate să declanşeze accidente vasculare cerebrale (AVC), infarcte miocardice şi angine pectorale.
Alergii la polen
Particulele fine prezente în aer contribuie la situaţia în care moleculele de polen eliberează proteine care se fac vinovate de apariţia mai uşoară a alergiilor şi permit proteinelor din anumite tipuri de polen - precum cel de mesteacăn, de exemplu - să pătrundă mai uşor în căile respiratorii secundare, fapt care poate să provoace crize alergice.
Cancere pulmonare şi ale căilor respiratorii
Este dificil de estimat cu precizie numărul de cancere asociate poluării, întrucât cauzele cancerului sunt, prin definiţie, dificil de identificat. Totuşi, specialiştii sunt de părere că poluarea reprezintă un factor care poate să provoace acest tip de boală.
Afecţiuni ale sistemului reproducător
Poluarea atmosferică este considerată vinovată de scăderea fertilităţii masculine, de creşterea numărului de naşteri premature şi a cazurilor de mortalitate intrauterină.
Aerul care ne ucide. Ce boli generează poluarea
21 februarie 2020
(2344 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Autorităţile din Italia impun noi restricţii. Barurile şi restaurantele se vor închide la ora 18:00, iar activitatea sălilor de sport şi a cinematografelor va fi suspendată.
(26 octombrie 2020)
96 vizualizări
Bruxelles-ul stabileşte criteriile pentru o revenire a întregii Uniuni Europene: Trei faze şi obiectivul de a salva o parte din turism
(13 mai 2020)
155 vizualizări
Vulcanul Agung din Bali a erupt a doua oară. Materiile vulcanice au fost aruncate la 1.500 de metri în aer
(26 noiembrie 2017)
693 vizualizări
Cât de periculoasă este purtarea măşii de protecţie pe timp de caniculă
(18 mai 2020)
15007 vizualizări
Frumuseţea Parcului Cişmigiu din Bucureşti
(5 noiembrie 2013)
1226 vizualizări
Rua Gonçalo de Carvalho, cea mai frumoasă stradă din lume
(15 iulie 2013 - Clara ION)
203 vizualizări
Doi români morţi în Grecia, în urma unei furtuni devastatoare. Alţi 4 turişti au decedat
(11 iulie 2019)
239 vizualizări
Cât rezistă varianta Omicron pe suprafeţe şi pe piele. Este diferită faţă de tulpinile anterioare. Ce au descoperit oamenii de ştiinţă
(26 ianuarie 2022)
68 vizualizări
Peste un milion de cetăţeni români au depus cerere de rezidenţă în Marea Britanie
(13 august 2021)
126 vizualizări
Guvernatorul regiunii Veneto a semnat o ordonanţă care prevede pedepse cu închisoarea pentru persoanele infectate cu coronavirus care ies din casă
(7 iulie 2020)
270 vizualizări
Comisia Europeană: Ţările din UE trebuie să-i primească pe afganii aflaţi în pericol imediat
(19 august 2021)
48 vizualizări
Portofele pierdute pe stradă, clasamentul ţărilor cu cei mai cinstiţi oameni
(26 noiembrie 2019)
138 vizualizări
Contractul prenuptial – toate raspunsurile la intrebarile tale
(22 noiembrie 2018)
723 vizualizări
Pietrele la rinichi netratate produc infecţii severe. Cum ne putem trata
(16 martie 2021)
374 vizualizări
Numele membrilor trupei ”Goodbye to Gravity” au ajuns pe Marte, odată cu Sonda InSight.
(27 noiembrie 2018)
68 vizualizări
Consiliul local a votat interzicerea maşinilor diesel în oraş!
(6 noiembrie 2019)
260 vizualizări
Omagiu emoţionant pentru Doina, asistenta româncă ucisă de coronavirus în Italia. Colegii au aplaudat-o de la balcoanele spitalului
(16 aprilie 2020)
223 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole


























