Cântăreţul italian Toto Cutugno le va oferi duminică fanilor din România un show grandios structurat în două părţi, în prima parte urmând să cânte cu trupa sa de şapte muzicieni, iar în cea de-a doua parte urmând să urce pe scenă şi orchestra simfonică care va fi dirijată de dirijorul lui Al Bano.
"Mâine vom face probele. Mi s-a spus că membrii orchestrei sunt foarte talentaţi. Pentru acest concert vom avea un dirijor care vine din Italia, dirijorul lui Al Bano. El a făcut orchestraţia celor 14 melodii din show pentru toată orchestra. În prima parte a show-ului va fi un spectacol cu orchestra mea de şapte muzicieni, iar în cea de-a doua parte spectacolul va continua cu orchestra simfonică. În cea de-a doua parte a spectacolului, melodiile vor fi tip San Remo, cu o orchestră foarte mare care vor oferi publicului foarte multe emoţii", a afirmat artistul într-o conferinţă de presă.
Solistul, care a sosit în România cu câteva ore înaintea conferinţei, a spus că îşi doreşte foarte mult să viziteze oraşul şi sâmbătă, după probe, va merge să vadă cum s-a schimbat Bucureştiul. "Mâine voi face probe cu Orchestra Simfonică şi după aceea, dacă am timp, aş vrea să mai revăd oraşul. Aş vrea să văd şi aceste turnuri care au devenit simboluri ale tuturor marilor oraşe. (...) Bucureştiul este foarte schimbat. Am văzut construcţii noi şi mai multă ordine. Clădiri frumoase, parcuri frumoase, oraşul a crescut foarte mult", a mai spus artistul.
Toto Cutugno şi-a adus aminte în timpul conferinţei şi de unul dintre recitalurile susţinute la Cerbul de Aur de la Braşov, dar şi despre momente plăcute de care a avut parte la nunta Nadiei Comăneci. Pe toată durata conferinţei artistul italian a beneficiat de un traducător surpriză şi anume vedeta TV Ramona Bădescu.
Duminică, începând cu ora 20,00, Toto Cutugno, unul dintre cei mai îndrăgiţi artişti ai Italiei, va concerta alături de Orchestra Simfonică Bucureşti pe scena Sălii Palatului. Timp de doua ore, iubitorii muzicii italiene se vor bucura de hit-urile care l-au consacrat pe artist pe scena internaţională.
Toto Cutugno le-a demonstrat fanilor români ca este un 'italiano vero' încă din 1993, când a concertat pentru prima dată în România, la festivalul Cerbul de Aur. Cu peste 400 de melodii compuse şi peste 100 de milioane de discuri, artistul italian rămâne în istoria muzicii internaţionale.
Biletele, cu preţuri cuprinse între 150 şi 450 de lei, se găsesc în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro
Toto Cutugno va concerta în premieră alături de Orchestra Simfonică Bucureşti
2 noiembrie 2013
- citeşte totul despre:
- badescu,
- cutugno,
- conferinta,
- muzicieni,
- orchestra,
- simfonica,
- romania,
- bucuresti,
- comaneci

Din aceeaşi categorie:
O fetiţă în vârstă de patru ani este protagonista celui mai vizionat videoclip pe YouTube din 2015
(11 decembrie 2015)
324 vizualizări
Irlanda, prima ţară care aprobă prin referendum căsătoriile între persoanele de acelaşi sex
(24 mai 2015)
44 vizualizări
Război în Ucraina. UPDATE: Bilanţul autorităţilor locale din Harkov indică cel puţin 21 de persoane ucise şi 112 rănite, în urma bombardamentelor de azi-noapte. Clădirea poliţiei, lovită de tirurile de rachete.
(2 martie 2022)
105 vizualizări
S-a inventat betonul pe care nu se pune gheaţa sau zăpada
(4 februarie 2016)
151 vizualizări
Regizorul francez Luc Besson, condamnat pentru plagierea unui film
(17 octombrie 2015)
474 vizualizări
Copiii vedetelor au ratat Bacul!
(9 iulie 2014 - Cristina IANCU)
374 vizualizări
Japonia are 10 milioane de oameni cu vârsta de peste 80 de ani
(21 septembrie 2015)
78 vizualizări
Două stele vor purta numele unui oraş românesc
(13 octombrie 2013)
178 vizualizări
Festival internaţional de fotografie, la Ploieşti
(29 august 2013 - Alex POLICALĂ)
97 vizualizări
A 33-a ediţie a Festivalului sculpturilor de gheaţă din Harbin
(5 ianuarie 2017)
124 vizualizări
4 octombrie - Ziua Internaţională a Animalelor
(4 octombrie 2013)
124 vizualizări
Marile companii japoneze şi-au trimis angajaţii mai devreme acasă, în cadrul unei campanii naţionale pentru relaxarea populaţiei
(25 februarie 2017)
210 vizualizări
Tatăl Mădălinei Manole, internat de urgenţă în spital
(6 august 2014)
103 vizualizări
Câte sezoane va avea serialul „Game of Thrones”
(1 august 2015)
304 vizualizări
Expert român în urbanism, detalii despre catastrofa din Turcia | Cum arată harta cutremurelor din România şi la ce să fim atenţi când cumpărăm o casă
(13 februarie 2023)
164 vizualizări
Ularu, despre rolul din "Chosen", cu Harvey Keitel: Personajul meu este o luptătoare, un fel de soldat
(5 octombrie 2014)
149 vizualizări
Noe, un nou film religios controversat
(12 martie 2014)
260 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025