Ca şi necunoscută în urmă cu 15 ani, poluarea aerului din interiorul locuinţelor, birourilor, şcolilor, spitalelor şi altor spaţii publice este în prezent semnalată de epidemiologi ca fiind o gravă problemă de sănătate publică. Lumânări parfumate, deodorante de cameră şi alte substanţe pentru odorizarea aerului din încăperi ar putea fi interzise pentru vânzare în Franţa, informează publicaţia francez Le Nouvel Observateur.
Observatorul francez pentru Calitatea Aerului de Interior /OQAI/ estimează că acest tip de poluare costă colectivitatea între 10 şi 40 de miliarde de euro, dintre care 1 miliard doar pentru achiziţia de medicamente şi antiasmatice. În cadrul elaborării de planuri naţionale pentru sănătatea mediului /PNSE/, care se succed în Franţa începând din 2004 /al treilea este în curs de redactare/, au fost luate numeroase măsuri. În prezent, ele au fost întărite de Ministerul Mediului.
Începând de la 1 ianuarie 2012, fabricanţii şi distribuitorii de decoraţiuni, detergenţi, vopseluri trebuie să posteze pe ambalaje o etichetă care să conţină informaţii despre nivelul de emisii poluante ale respectivelor produse. O campanie de informare a marelui public, prevăzută pentru 2014, este menită să-i incite pe consumatori să utilizeze această informaţie disponibilă, dar uitată. Produse foarte uzuale precum lumânările decorative, uleiuri şi substanţe odorizante ar putea retrase de la vânzare, deoarece disperesează molecule toxice sau canceroase, cum este benzenul.
Prevăzută de Legea franceză a mediului Grenelle, etichetarea pieselor de mobilier /care conţin vernis, cleiuri şi vopseluri cu mare conţinut de substanţe organice volatile/ este o măsură care a rămas până acum doar pe hârtie. Astăzi, ea a fost relansată, cu accent pe mobila pentru copii.
Persoanele private din Franţa vor avea la dispoziţie un instrument web care le va permite să-şi diagnosticheze propriile locuinţe. Colectivităţile locale sunt de asemenea invitate să se preocupe de subiect, în special în ceea ce priveşte şcolile. În acest sens, OQAI a declanşat în 2013 o anchetă naţională de cea mai mare anvergură, pe un eşantion de 300 de şcoli şi 600 de clase. Comunităţile trebuie să se pregătească pentru o analiză foarte strictă a şcolilor şi a altor clădiri publice.
O parte importantă vizează renovarea habitatului. Programul pentru izolarea din exterior a 500 de locuinţe pe an ar putea avea consecinţe negative asupra aerului din interior, în cazul în care acestea sunt prost efectuate. Astfel, supravegherea de către serviciile de stat din Franţa a sistemelor de ventilaţie va trebui să fie una sporită, pentru a evita 'închistarea' aerului din interior.
Autorităţile publice franceze amintesc cu această ocazie că noile reglementări termice nu impun câtuşi de puţin utilizarea de ventilaţii mecanice şi nu interzic — dimpotrivă, recomandă — deschiderea ferestrelor. Centrul Tehnico-Ştiinţific din domeniul Construcţiilor /CSTB/ îşi va accelera lucrările pentru studiul sanitar al materialelor de construcţie folosite, pentru a informa mai bine profesioniştii din construcţii în ceea ce priveşte posibila periculozitate a produselor pe care le utilizează şi care ar putea avea consecinţe negative asupra sănătăţii viitorilor locatari
Deodorantele de cameră şi lumânările parfumate, interzise în Franţa
26 octombrie 2013
- citeşte totul despre:
- problema,
- materialelor,
- produse,
- odorizante,
- franta

Din aceeaşi categorie:
Bestfest 2013- un festival memorabil
(8 iulie 2013 - Clara ION)
361 vizualizări
Actorul Harrison Ford, rănit într-un accident de avion
(6 martie 2015)
127 vizualizări
Ana Antonia Tudose- pianista care a făcut cunoscut Ploieştiul la New York FOTO şi VIDEO
(30 septembrie 2014 - Cristina IANCU)
697 vizualizări
Guinness Book: Cel mai bine cotat serial TV din istorie
(6 iulie 2015)
97 vizualizări
HERMANN RORSCHACH: Testul petelor de cerneală
(8 noiembrie 2013)
123 vizualizări
Câştigătoarea Eurovision, invitată în România
(13 mai 2014)
354 vizualizări
Dan Teodorescu: “Din păcate, Taxi a concertat doar de patru ori la Ploieşti!” VIDEO
(22 noiembrie 2014 - Cristina IANCU)
266 vizualizări
Vânzările online ale brandului Ivanka Trump, în creştere spectaculoasă
(12 martie 2017)
365 vizualizări
O sculptură a lui Brâncuşi îşi caută cumpărător, după o istorie plină de peripeţii
(23 aprilie 2014)
1102 vizualizări
Videoclip tulburător realizat de Luc Besson privind siguranţa rutieră
(8 octombrie 2015)
59 vizualizări
De ce a slăbit Elena Udrea?
(8 august 2013 - Cristina IANCU)
930 vizualizări
Semnificaţia Floriilor la creştinii ortodocşi
(13 aprilie 2014)
570 vizualizări
Irlanda, prima ţară care aprobă prin referendum căsătoriile între persoanele de acelaşi sex
(24 mai 2015)
44 vizualizări
Un fost inginer din Croaţia şi-a decorat casa cu 1.500.000 de luminiţe
(26 decembrie 2014)
577 vizualizări
Playboy revine la fotografiile nud, la un an după ce renunţase la ele
(16 februarie 2017)
513 vizualizări
Cargo - 30 de ani de muzică, bucurii, decepţii, iar povestea continuă...
(15 februarie 2015 - Cristina IANCU)
203 vizualizări
Julia Roberts a fost desemnată pentru a cincea oară ”cea mai frumoasă femeie din lume” de revista People
(20 aprilie 2017)
69 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025