India se pregăteşte să devanseze Marea Britanie şi Franţa pentru a deveni, în 2018, cea de a cincea economie a lumii, potrivit un studiu publicat de institutul londonez Centre for Economics and Business Research (CEBR), transmite AFP, preluată de Agerpres.
În condiţiile în care în prezent se situează pe locul 7 în topul marilor economii ale lumii, India va urca până pe locul cinci în anul 2018 pentru ca în 2032 să ajungă pe poziţia a treia, afirmă CEBR.
Ascensiunea Indiei face parte dintr-o tendinţă mai largă care, în următorii 15 ani, ar urma să se traducă printr-o dominaţie a ţărilor asiatice în topul celor mai importante economii ale planetei.
"În pofida unor eşecuri temporare, economia Indiei a ajuns din urmă economiile Franţei şi Marii Britanii, iar în 2018 le va depăşi pentru a deveni a cincea putere economică mondială calculată în dolari", a declarat vicepreşedintele CEBR, Douglas McWilliams.
Acesta a apreciat că ritmul de creştere a Indiei a fost frânat de restricţiile privind circulaţia bancnotelor cu valoare mare, precum şi de o nouă taxă pe vânzări. Ritmul de creştere a coborât la 5,7% în al doilea trimestru, pentru a reveni la un avans de 6,3% în trimestrul al treilea.
La nivel general, studiul CEBR oferă o imagine optimistă asupra economiei globale, care în 2018 va fi stimulată de preţurile reduse la energie şi revoluţia digitală.
CEBR adaugă că SUA, prima economie a planetei, ar urma să fie depăşită de China în anul 2032.
"Pentru că impactul preşedintelui Trump asupra comerţului a fost mai puţin sever decât ne aşteptam, SUA va păstra titlul de cea mai mare economie a lumii un an mai mult decât preconizam în precedentul raport", subliniază analiştii CEBRD.
În ceea ce priveşte Europa, analiştii CEBR susţin că Marea Britanie va fi devansată de Franţa în următorii ani, dar, având în vedere că efectele Brexit-ului asupra economiei britanice vor fi mai puţin grave decât se preconiza, Marea Britanie va reveni în faţa Franţei în 2020.
În schimb, Rusia este vulnerabilă la preţul scăzut al petrolului şi mult prea dependentă pe sectorul energiei şi în consecinţă ar urma să coboare pe locul 17 în topul marilor economii ale lumii până în 2032, de pe poziţia 11 pe care o ocupă în prezent.
India va deveni a cincea economie a lumii, devansând Marea Britanie şi Franţa
4 ianuarie 2018

Din aceeaşi categorie:
Vânzările Dacia în Marea Britanie au crescut cu 367% faţă de luna ianuarie 2013
(7 februarie 2014)
71 vizualizări
Regiotrans întrerupe transportul trenurilor de călători
(17 martie 2015)
71 vizualizări
Albinele din România fac cea mai multă miere din Uniunea Europeană
(18 ianuarie 2017)
250 vizualizări
Oraşe din România care ar putea trece oricând la moneda Euro
(18 noiembrie 2016)
446 vizualizări
Şi arta din România este la mare preţ
(7 iulie 2013 - Cristina IANCU)
150 vizualizări
Turcia vrea să caute ţiţei în Marea Neagră alături de România
(24 ianuarie 2014)
88 vizualizări
Ridicarea maşinilor a devenit ilegală în două sectoare ale Capitalei
(5 decembrie 2013)
346 vizualizări
Un oraş din România îşi lansează propria monedă. Când, unde şi cum va putea fi folosită
(8 noiembrie 2018)
78 vizualizări
Brazilia cumpără avioane Grippen noi pentru forţele sale aeriene
(28 octombrie 2014 - Alex POLICALĂ)
159 vizualizări
Noi librării deschise de Cărtureşti
(24 iulie 2013 - Clara ION)
212 vizualizări
Gazprom ar putea anula tarifele preferenţiale la gaze acordate Ucrainei
(2 martie 2014)
56 vizualizări
Medicii vor fi scutiţi de impozitul pe venit
(13 august 2017)
291 vizualizări
Românii din străinătate şi străinii cu activităţi în România trebuie să depună declaraţiile de venit la ANAF până la 25 mai
(13 mai 2017)
353 vizualizări
Şeful DB Schenker: Viteza medie de deplasare a trenurilor din România trebuie să crească
(4 mai 2014)
167 vizualizări
România va deschide opt birouri de promovare comercială şi economică
(25 iulie 2013 - Cristina IANCU)
64 vizualizări
Salariul minim pe economie, majorat la 800 de lei
(1 iulie 2013)
56 vizualizări
Absolvenţii de facultate care şi-au luat licenţa în iulie, pot primi ajutor de şomaj
(21 august 2015)
252 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole