Deputatul PSD Mihai Weber a iniţiat o propunere legislativă prin care propune ca poliţiştii şi cadrele militară să poată utiliza suma compensatorie acordată pentru chirie şi pentru achitarea ratei pentru achiziţia unei locuinţe, motivând că, prin acest demers, personalul poate fi loializat.
"Poliţiştii şi militarii care îşi desfăşoară activitatea în cadrul acestor instituţii, fie că este vorba despre poliţiştii şi militarii din cadrul Ministerului Afacerilor Interne sau militarii din cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Serviciului Român de Informaţii, Serviciului de Informaţii Externe, Serviciului de Telecomunicaţii Speciale şi ai Serviciului de Pază şi Protecţie sunt cadre cu o pregătire profesională specifică şi acceptă desfăşurarea activităţii lor în condiţii speciale, atât sub aspectul riscurilor implicate, programului individualizat, confidenţialităţii, respectării mai multor obligaţii şi incompatibilităţi", potrivit expunerii de motive.
Iniţiatorul susţine că se impune recompensarea acestui personal, proporţional cu rolul şi locul pe care îl ocupă în societate.
"Astfel, prin prezenta iniţiativă legislativă propunem ca suma compensatorie acordată cu titlu de chirie cadrelor vizate să poată fi utilizată de către acestea fie în vederea achitării chiriei, fie în vederea achitării ratei (fracţiunii din rată) pe care o plătesc pentru achiziţia unei locuinţe. În considerarea realităţilor contemporane vizând deficitul de cadre şi plecarea acestora din sistem (pensionări masive), opinăm că este necesar un set de măsuri pentru loializarea acestui acestui personal", precizează deputatul PSD.
Potrivit modificărilor făcute de iniţiator la Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, aceştia vor avea dreptul la o compensaţie lunară pentru chirie sau pentru rata unui împrumut în cuantum de până la 50% din salariul de bază.
"Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul şi care nu deţine locuinţă proprietate personală în acea localitate, nici el şi nici soţia/soţul acestuia, în situaţia în care nu i se poate asigura spaţiu de locuit corespunzător are dreptul la o compensaţie pentru chirie sau plata ratei/fracţiuni din rata unui împrumut contractat în vederea achiziţionării unei locuinţe, în cuantum de până la 50% din salariul de bază", prevede textul normativ.
Politiştii, militarii, angajaţii SRI şi SIE ar putea primi, în loc de chirie, bani pentru rata la casă
26 noiembrie 2017





Din aceeaşi categorie:
Peste 10.000 companii chinezeşti erau înregistrate în România
(27 noiembrie 2013)
169 vizualizări
Trezoreria a împrumutat 75 milioane lei de la bănci printr-o operaţiune cu titluri de stat
(26 aprilie 2014)
44 vizualizări
Bricolajul, un dezastru
(2 iulie 2013 - Clara ION)
97 vizualizări
TVA de 9% la produsele bio, dar după discuţiile cu FMI
(12 noiembrie 2013)
73 vizualizări
Premierul susţine majorarea salariilor bugetarilor cu 10 la sută, dacă nu va fi depăşită limita de deficit
(16 noiembrie 2015)
644 vizualizări
Wizz Air deschide la Craiova a cincea bază din România şi lansează patru noi rute
(23 iulie 2014)
95 vizualizări
Acţionarii ArcelorMittal Hunedoara au respins propunerea de dizolvare a societăţii
(29 august 2014)
131 vizualizări
Bacşişul, pe nota de plată din 8 mai
(29 aprilie 2015)
69 vizualizări
Adio, taxă de timbru pentru documentele eliberate de Fisc
(26 iulie 2015)
309 vizualizări
Micii antreprenori ar putea primi 50.000 de lei, din mai, pentru crearea indentităţii vizuale
(21 martie 2017)
370 vizualizări
Argentina nu va intra în incapacitate de plată
(18 iunie 2014)
83 vizualizări
Prima ţară din lume care desfiinţează banii cash
(13 octombrie 2013)
349 vizualizări
APIA: Peste 337 de milioane euro au ajuns în conturile fermierilor
(29 aprilie 2016)
534 vizualizări
Se inchide o mare platforma turistica de rezervari online. Oferea servicii si in Romania
(19 septembrie 2019)
88 vizualizări
eMag va lansa un card de credit
(16 mai 2017)
224 vizualizări
De Crăciun, România a avut cea mai scumpă energie din Europa
(26 decembrie 2013)
92 vizualizări
Câţi bani câştigă un şofer Uber într-o lună
(25 mai 2017)
802 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole