Patronii care folosesc munca la negru nu vor mai fi pepdepsiti cu închisoarea, ci doar amendaţi. Vor fi sancţionaţi cu 20.000 de lei pentru fiecare lucrător pe care îl au fără acte.
Măsura, speră guvernanţii, va aduce măcar mai mulţi bani statului, dacă nu va reuşi să-i sperie pe angajatori.
Liviu Rogojinaru este patron de peste 15 ani şi spune că a avut mult de pierdut din cauza firmelor din construcţii cu muncitori ″la negru”.
Liviu Rogojinariu, patron firme, secretar general al consiliului IMM-urilor: ″O firma care foloseşte munca la negru are preţ într-o licitaţie cu cel puţin 15% mai mic decât preţul unei alte firme. Firma care-şi plăteşte corect angajaţii, clar că e descalificată, pierde licitaţie după licitaţie.″
Prin Ordonanţă de urgenţă, Guvernul a decis că firmele depistate că folosesc lucrători fără acte pot fi închise imediat. Iar patronii lor vor fi amendaţi cu 20.000 de lei pentru fiecare muncitor angajat ilegal. Aşa speră autorităţile să reducă din muncă la negru sau, măcar, să strângă mai mulţi bani la buget.
Până acum, patronii riscau închisoarea şi amenzi mult mai mici.
Cel mai adesea, recunosc autorităţile într-un document oficial, patronii primeau sancţiuni de 1.000 de lei. Cât despre închisoare, din cele 350 de cazuri depistate în ultimul an şi jumătate, în peste 90% dintre ele se ajungea la neînceperea sau încetarea urmării penale.
Dantes Nicolae Bratu, şef Inspecţia muncii: “Anul trecut, din total sancţiuni pe relaţii de muncă au fost: 70% avertismente, pe securitatea muncii au fost 94% avertismente, deci instituţia noastră a lucrat preventiv.”
În plus, Guvernul impune şi că angajatorii să păstreze documente cu orele de muncă prestate zilnic de fiecare salariat.
Liviu Apostoiu, preşedintele Cartel Alfa: "Oamenii nu vor mai fi munciţi că nişte sclavi moderni, pentru că asta se întâmplă! Sunt foarte mulţi oameni care primesc bani în plic, este şi la nivel european, dar la noi cotele ajung undeva foarte sus.″
România are o mare problema a evaziunii în domeniul muncii, arată şi specialiştii de la Bruxelles în cel mai recent raport asupra ţării noastre. Activitatea lucrătorilor care nu sunt trecuţi în acte înseamnă 15% din tot ce produce economia noastră într-un an.
Specialiştii de la Comisia Europeană estimează că munca la negru aduce 120 de miliarde de lei. Atât câştigă patronii care folosesc lucrători fără acte. De pierdut are statul - aproximativ jumătate din această suma. Iar asta pentru că statul nu încasează taxe şi impozite.
Experţii europeni spun că autorităţile noastre trebuie să deruleze campanii de informare pentru că angajaţii să-şi cunoască drepturile.
Amenzi mai mari pentru munca la negru
17 august 2017
(66 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Dacia oferă 100.000 lei pe demisie. Renault aduce roboţi la Mioveni
(27 iunie 2015)
221 vizualizări
Aproape 1.300 de femei au devenit babysitter cu atestat
(28 septembrie 2013)
157 vizualizări
Tribunalul Bucureşti decide ca o româncă să-şi plătească creditul în CHF la cursul de la semnarea contractului
(5 iulie 2015)
342 vizualizări
LOTERIA bonurilor fiscale pentru luna martie. Valoarea bonurilor câştigătoare, la extragerea din 22 aprilie 2018
(23 aprilie 2018)
121 vizualizări
Granturi de 25.000 de euro pentru afacerile româneşti
(12 mai 2015)
52 vizualizări
Comisia Europeană insistă că tarifele de roaming vor fi eliminate începând din luna iunie 2017
(8 septembrie 2016)
48 vizualizări
Statul român vinde Electrica cu maximum 13,5 lei pe acţiune
(12 iunie 2014)
158 vizualizări
Davos: Forumul Economic Mondial în cifre
(27 ianuarie 2014)
105 vizualizări
ING Bank a majorat avansul minim pentru creditele Prima Casă
(21 februarie 2017)
319 vizualizări
Un program de stimulare a înfiinţării de IMM-uri, adoptat în Guvern
(28 ianuarie 2017)
460 vizualizări
Peste 60% din maşinile care au traversat podul de la Feteşti de 1 Mai au plătit taxa electronic
(5 mai 2015)
160 vizualizări
Românii din străinătate nu mai trimit bani în ţară pentru familii
(9 iunie 2018)
100 vizualizări
Ucraina nu va accepta majorarea gazelor impusă de Rusia
(31 mai 2014)
67 vizualizări
Ilie Năstase, lovitură senzaţională în afaceri
(7 decembrie 2013)
397 vizualizări
Primul ansamblu rezidenţial din România dotat cu panouri solare fotovoltaice
(26 august 2015)
55 vizualizări
Vom plăti cu doi lei mai mult pentru fiecare produs ambalat în sticle sau borcane
(15 martie 2018)
95 vizualizări
ÎCCJ le ia pâinea recuperatorilor de creanţe: Nu mai pot fi mandatari în procese
(6 aprilie 2016)
1447 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026


























