Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a declarat duminică, la Antena 3, că Guvernul va "intra cu celeritate” şi în indemnizaţiile pentru creşterea copilului, astfel încât acestea să fie plafonate la un maximum de 1.800 de euro pe lună, urmând ca în aproximativ două săptămâni să fie adoptată o OUG prin care să se reglementeze această chestiune.
"Vom intra cu celeritate şi în aceste indemnizaţii. S-au lucrat deja toate variantele, am ajuns la varianta finală, în sensul că vom plafona indemnizaţia la maxim cât există în Europa la ora actuală, adică 1.800 de euro, cât are Germania. Peste 1.800 de euro nu mai poate să ia nimeni”, a spus ministrul Muncii, întrebată despre indemnizaţiile pentru creşterea copilului.
Chestionată în continuare când se va rezolva situaţia acestor indemnizaţii, Olguţa Vasilescu a spus că "în maxim două săptămâni vom avea proiectul de OUG”.
Ministrul Muncii, Olguţa Vasilescu, a declarat, pe 28 mai, că, imediat după ce intră în vigoare Legea salarizării, va veni cu proiectul prin care va fi stabilit din nou un plafon pentru indemnizaţia de creştere a copilului, ea spunând că, de exemplu, dacă argentinianul Lionel Messi ar veni să joace la o echipă din România pentru un salariu de 30 de milioane euro şi ar avea un copil, statul român ar putea fi nevoit să îi plătească acestuia o indemnizaţie lunară de aproximativ 28 de milioane de euro.
”În luna iulie, imediat după ce finalizăm Legea salarizării unitare vom intra cu această indemnizaţie de creştere a copilului”, a anunţat ministrul Muncii.
Olguţa Vasilescu a susţinut necesitatea introducerii unui plafon pentru această indemnizaţie. Ea a spus că sunt în lucru trei variante şi că se analizează introducerea unui plafon situat între 5.000 şi 10.000 de lei.
Ministrul Muncii a prezentat şi cuantumul celor mai mari 12 indemnizaţii aflate în plată, de peste 40.000 de lei, cea mai mare fiind de peste 159.000 de lei.
”De la lună la lună cresc aceste sume, pentru că au prins care e ideea şi încep să facă tot felul de jonglerii”, a mai afirmat Olguţa Vasilescu, ea precizând că au fost cazuri în care s-a constatat că unele sume sunt necuvenite.
Indemnizaţiile pentru creşterea copilului vor fi plafonate la un maximum 1.800 de euro pe lună
31 iulie 2017



Din aceeaşi categorie:
Firmele vor trebui să treacă la case de marcat cu jurnal electronic
(3 decembrie 2014)
211 vizualizări
Ce aduce anul economic 2016: Reducerea TVA, impozite mai mari pe case
(30 decembrie 2015)
445 vizualizări
BCR, suspectată de spălare de bani
(14 iunie 2016)
285 vizualizări
Transportatorii de energie din România şi Bulgaria au semnat un acord de ajutor pentru situaţiile de avarie
(4 octombrie 2017)
634 vizualizări
Oraşul din România care se dezvoltă mai puternic decât Clujul şi Bucureştiul
(9 mai 2017)
169 vizualizări
O nouă termocentrală va fi construită de chinezi în judeţul Mehedinţi
(2 februarie 2014)
1075 vizualizări
Insolvenţele firmelor şi PFA-urilor au crescut cu aproape 9%, în 2017
(27 ianuarie 2018)
576 vizualizări
ANAF scoate la licitaţie autoturisme rulate. Preţuri de la 1.000 de lei
(14 iunie 2017)
75 vizualizări
Saab a cumpărat divizia militară a companiei ThyssenKrupp, pentru 50 milioane dolari
(30 iunie 2014)
51 vizualizări
Finanţele împrumută cu 3,7 miliarde lei Ministerul Agriculturii pentru a achita plăţile către fermieri
(8 ianuarie 2015)
170 vizualizări
Cele mai mici tarife la mobil din UE sunt în România
(7 august 2013)
73 vizualizări
Decizie în premieră în lupta şoferilor cu autorităţile care nu repară drumurile proaste
(30 septembrie 2015)
571 vizualizări
Armata recrutează 3.400 de oameni. Ce condiţii trebuie îndeplinite
(17 aprilie 2018)
157 vizualizări
Angajatorii dau teste de limba română la recrutare
(11 martie 2015)
217 vizualizări
Lovitură grea pentru Ploieşti. Rompetrol, deţinătoarea rafinăriei Vega, a cerut insolvenţa
(5 iunie 2015)
531 vizualizări
CFR Călători vrea să cumpere trenuri noi
(9 ianuarie 2016)
713 vizualizări
Programul Prima Maşină. A fost acordat primul credit
(7 aprilie 2015)
117 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole