Legea salarizării unitare a fost publicată, miercuri seară, în Monitorul Oficial după ce preşedintele Klaus Iohannis a promulgat-o, tot în cursul zilei de miercuri.
Administraţia Prezidenţială a transmis că preşedintele "susţine necesitatea de creştere a veniturilor salariale, în mod sustenabil, pentru îmbunătăţirea nivelului de trai al românilor. Este evident faptul că România are nevoie de un cadru legislativ care să introducă ordine în sistemul public de salarizare, astfel încât să fie eliminate inechităţile şi disfuncţionalităţile salariale. În acelaşi timp, Preşedintele României susţine necesitatea unei creşteri sustenabile a salarizării în sectorul bugetar, care să asigure motivaţiile adecvate şi performanţele necesare din partea tuturor beneficiarilor".
Şeful statului a amintit că legea este un proiect asumat, la nivel guvernamental şi parlamentar, de către PSD, ca parte esenţială a programului de guvernare.
Iohannis a atras însă atenţia "că aspectele problematice ale legii se impun a fi corectate de Guvern şi Parlament de-a lungul perioadei de aplicare a legii. Coaliţia aflată la guvernare are obligaţia să se asigure că legea salarizării va produce rezultate conform promisiunilor făcute, fără a genera dezechilibre în economie şi implicaţii negative asupra bugetului public. În acest sens, aplicarea legii trebuie corelată cu angajamentele României din Pactul de Stabilitate şi Creştere, în vederea păstrării deficitului bugetar sub pragul de 3% din PIB".
Legea salarizării prevede o creştere etapizată a salariilor bugetarilor cu 56%, într-un buget de 32 de miliared de lei până în 2020 şi 43 de miliarde până în 2022, potrivit ministrului Muncii.
"Legea este în conformitate cu programul de guvernare aprobat de Parlamentul României şi prevede o creştere etapizată a salariilor bugetarilor cu 56 la sută, pe o anvelopă bugetară de 32 de miliarde de lei până în 2020 şi de 43 de miliarde de lei până în 2022. La baza piramidei salariale, creşterile sunt de peste 100 la sută, ajungând şi la 300 la sută, cum este cazul în apărare, dar scad în vârf, acolo unde unele salarii erau atât de mari încât disproporţia nu putea fi corectată nici măcar la nivelul anului 2022" declara Lia Olguţa Vasilescu, la momentul adoptării legii.
Legea salarizării unitare a fost publicată în Monitorul Oficial
29 iunie 2017
- citeşte totul despre:
- salarizare,
- monitor,
- iohannis,
- lege,
- bugetari





Din aceeaşi categorie:
Davos: Forumul Economic Mondial în cifre
(27 ianuarie 2014)
97 vizualizări
Alertă mondială în lumea finanţelor: Hackerii pregătesc un atac cibernetic de o amploare nemaipomenită
(19 august 2018)
565 vizualizări
România a irosit finanţări europene de 1,5 miliarde de euro
(17 septembrie 2015)
56 vizualizări
Un oraş mare din Europa vrea să devină principalul centru financiar al UE
(13 august 2017)
166 vizualizări
Producătorii de legume şi fructe primesc de la Guvern un sprijin de 5,5 milioane lei
(17 februarie 2017)
340 vizualizări
Gazprom se pregăteşte pentru cele mai scăzute preţuri la gaze în Europa din ultimul deceniu
(26 octombrie 2015)
69 vizualizări
FMI cere creşterea preţului la gaze. Victor Ponta: Nu ne-am înţeles. Acordul rămâne "în aer"
(9 februarie 2015)
90 vizualizări
Amenzile rutiere cresc odată cu salariul minim. Cât vor fi amenzile de la 1 iulie
(4 iunie 2014)
206 vizualizări
Enel va vinde în acest an activele din România şi Slovacia
(12 ianuarie 2015)
68 vizualizări
Programului Naţional de Dezvoltare Rurală: Sprijinul pentru instalarea tinerilor fermieri este de 50.000 de euro
(5 iunie 2017)
478 vizualizări
Petrescu: Proiectul de buget, finalizat abia în ianuarie
(27 noiembrie 2014)
177 vizualizări
Granturi de 25.000 de euro pentru afacerile româneşti
(12 mai 2015)
44 vizualizări
Statul trebuie să plătească dobândă pentru sumele ce trebuie rambursate contribuabililor
(21 octombrie 2015)
57 vizualizări
Loteria bonurilor fiscale continuă şi în 2016; în 2015 au fost organizate nouă extrageri
(31 decembrie 2015)
288 vizualizări
Care este prima ţară europeană care renunţă la programul de lucru de 8 ore pe zi
(2 ianuarie 2016)
239 vizualizări
Liviu Pop: Numărul angajaţilor a ajuns la 6.060.000 de persoane; pentru prima dată s-a depăşit numărul pensionarilor
(2 octombrie 2015)
563 vizualizări
Comisia Europeană a rambursat României 80 milioane de euro
(26 noiembrie 2017)
406 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole