Autorităţile din comuna prahoveană Gornet au atacat în instanţă ordinul de carantinare a unui sat al comunei şi îi cer şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, o analiză urgentă a cazurilor din zonă. De asemenea, autorităţile cer şi obligarea DSU la plata sumei de 500.000 de euro, cu titlul de daune morale.
Potrivit unui comunicat emis, sâmbătă, de avocatul Bogdan Dumitru, care reprezintă Primăria Gornet, autorităţile îi solicită şefului DSU să declanşeze în regim de urgenţă evaluarea cazurilor de COVID-19 din comună pentru a se stabili cu exactitate dacă la momentul emiterii ordinului de carantinare exista procentul persoanelor infectate peste pragul stabilit de INSP, scrie Agerpres
În acest sens, sunt invocate "starea de spirit şi moralul scăzut al cetăţenilor comunei".
De asemenea, autorităţile din Gornet au introdus în instanţă o acţiune în anulare a ordinului prin care s-a instituit carantina în satul Gornet, acţiunea fiind trimisă Curţii de Apel Bucureşti.
Potrivit documentelor puse la dispoziţia presei de către avocat, autorităţile cer şi obligarea DSU la plata sumei de 500.000 de euro, echivalent în lei, către comuna Gornet cu titlul de daune morale/daune interese, susţinând că peste 450 de persoane au rămas fără locuri de muncă pentru că nu au mai fost primite de către angajatori din alte localităţi, iar cetăţenii comunei nu sunt primiţi în magazine, farmacii şi alte locuri publice din comunele limitrofe, fiind "total izolaţi şi chiar apostrofaţi".
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Prahova a votat, miercuri, instituirea carantinei zonale în satul Gornet, după ce în decurs de două săptămâni în comună au fost depistate 15 cazuri de COVID-19. Ulterior, şeful DSU a emis un ordin în acest sens. Satul Gornet are 2300 de locuitori, fiind depăşită rata de 3 infectări la mia de locuitori.
Autorităţile din Gornet au atacat în instanţă ordinul de carantinare a localităţii şi cer daune de 500.000 de euro
25 iulie 2020





Din aceeaşi categorie:
DN1 va avea pasarele pentru pietoni,în regim de urgenţă
(3 august 2013)
382 vizualizări
Fostul viceprimar al comunei Cocorăştii Colt acuzat de incompatibilitate şi fals în declaraţii
(21 aprilie 2018)
408 vizualizări
Acţiune rutieră fulger pe DN 1 vineri dimineaţă în Prahova. Unde sunt filtrele
(19 august 2022)
22 vizualizări
Prelungirea sesiunilor de depunere a Cererilor de sprijin/ plată pentru Schemele de ajutor de stat aferente Măsurilor 8 şi 15 din cadrul PNDR 2014 - 2020
(20 mai 2019)
27 vizualizări
Regal folcloric la Ploieşti: Lăutarii lui Nicolae Botgros vin la festivalul Prahova iubeste Basarabia!
(21 august 2018)
328 vizualizări
Urmează două zile cu lapoviţă şi polei
(9 ianuarie 2019)
65 vizualizări
Prahova sub cod portocaliu de vreme rea! Autorităţile dorm?
(20 septembrie 2017)
454 vizualizări
EXCLUSIV Majorarea tarifului gigacaloriei la Ploieşti, ilegală! Hotărârea de Consiliu Local, atacată în Justiţie!
(1 mai 2019 - Cristina IANCU)
554 vizualizări
Percheziţii în Prahova, la contrabandiştii de ţigări
(17 august 2017)
287 vizualizări
Rezultatele oficiale ale alegerilor parţiale din Prahova
(12 iunie 2017)
703 vizualizări
Preveniţi incendiile în campania agricolă!
(21 iunie 2018)
68 vizualizări
Maşină intrată într-un stâlp electric la Iordăchianu
(23 noiembrie 2018)
96 vizualizări
Câmpina: Motociclist lovit de un autoturism FOTO
(6 mai 2017)
792 vizualizări
Telegondolă la Sinaia, între cota 1.400 şi cota 2000
(8 februarie 2015)
153 vizualizări
Percheziţii la persoane suspecte de braconaj cinegetic
(23 martie 2015)
388 vizualizări
Prins în Ploieşti, în timp ce vindea ecstasy
(14 noiembrie 2013)
182 vizualizări
Au rămas în pană de benzină? Urşi într-o staţie peco la Azuga!
(16 august 2019)
289 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole