Într-un comunicat de presă emis de organizaţia PSD Ploieşti, social democraţii atacă în termeni duri incapacitatea primarului Dobre de a gestiona criza gunoiului în municipiul reşedinţă de judeţ. Publicăm integral comunicatul de presă:
Primarul Ploieştiului Adrian Dobre a ajuns la capătul puterilor. După episodul devenit public în care îşi descarcă nervii pe Raul Petrescu, directorul RASP Ploieşti, edilul liberal a recidivat ridicând tonul şi la angajaţii Primăriei Ploieşti.
Noi, reprezentanţii PSD Ploieşti, ne-am fi dorit ca domnia sa să înveţe în cei trei ani de mandat arta diplomaţiei şi pe cea a gestionării municipiului reşedinţă de judeţ. Ar fi putut crea o echipă competentă şi nu s-ar mai fi ajuns în situaţia de astăzi, când Ploieştiul este sufocat de gunoaie.
Am reuşit să rezolvăm parţial situaţia salubrizării căilor publice aşezând la aceeaşi masă toţi factorii care ar putea rezolva problema gunoiului. Astfel, într-o primă şedinţă a Comisiei pentru identificarea soluţiilor pentru îmbunătăţirea salubrităţii căilor publice viceprimarul Cristian Ganea, alături de consilierii locali George Botez, Andrei Gheorghe, Marius Mateescu, de Raul Petrescu, directorul RASP şi de reprezentanţi ai tuturor direcţiilor din Primărie, au reuşit să pună la punct un plan pentru curăţarea de urgenţă a oraşului. Ne-am fi dorit să nu fim nevoiţi să înfiinţăm această comisie, dar mesajele disperate ale ploieştenilor ne-au determinat să acţionăm şi să căutăm soluţii.
Acest lucru ar fi trebuit să îl facă primarul Adrian Dobre, care dacă ar fi înţeles că în Primăria Ploieşti există o echipă care are nevoie doar să fie coordonată în direcţia bună, nu ar fi avut nicio problemă în gestionarea municipiului.
Astfel va fi iniţiat un proiect de hotărâre de Consiliu Local prin care va fi introdusă o taxă specială de salubritate pentru clienţii persoane fizice sau juridice, care nu au încheiat contract de salubritate, dar beneficiază de servicii.
De asemenea, va fi înfiinţat un grup de lucru format din directorii principalelor instituţii subordonate municipalităţii care vor trebui să propună un plan măsuri pentru a nu se mai ajunge într-o asemenea situaţie.
Din păcate, incapacitatea managerială a liberalului a transformat oraşul într-un maldăr de gunoi, iar în curând, de parcă nu erau suficiente probleme, Ploieştiul ar putea rămâne în întuneric.
Vă rugăm, din nou, ca măcar în ceasul al 12 lea să învăţaţi să deveniţi un primar adevărat, un primar care să muncească în interesul ploieşteanului, un primar care ia singur deciziile cele mai bune pentru oraş şi care nu aşteapă soluţii minune de la şefii politici!
Şi dacă nici după trei ani nu reuşiţi, încercaţi trucul cu demisia. Scăpaţi şi dvs de stres şi ploieştenii de un primar incompetent!
PSD Ploieşti: Domnule Dobre, învăţaţi să gestionaţi oraşul?
10 iulie 2019
- citeşte totul despre:
- adrian dobre,
- psd ploiesti,
- gunoi,
- ploiesti,
- comunicat de presa,
- liberal,
- edil


Din aceeaşi categorie:
Robert Vâscan, consilier PSD: „ Nu îmi menţin decizia de a demisiona de la şefia comisiei de probleme sociale a Consiliului Local!”
(16 septembrie 2015 - Cristina IANCU)
650 vizualizări
Director nou la Spitalul de Pediatrie din Ploieşti
(8 decembrie 2014 - Cristina IANCU)
1007 vizualizări
Tentativă de intimidare a Jurnalului Prahovean! Cum au încercat să ne şantajeze amicii primarului Dobre FOTO
(6 iunie 2018 - Cristina IANCU)
2004 vizualizări
Cod galben de furtuni, inclusiv în judeţul Prahova, până duminică seara
(3 iunie 2018)
114 vizualizări
Se poate! Lucrările din intersecţia Şoseaua Vestului cu str. Ghe Gr Cantacuzino au fost finalizate FOTO
(14 aprilie 2016)
732 vizualizări
Caravana SMURD “Fii pregătit!” ajunge la Prahova
(19 septembrie 2018)
61 vizualizări
Vine iarna! Ploi, lapoviţă, ninsoare şi vânt puternic
(27 noiembrie 2016)
344 vizualizări
Focar de coronavirus cu peste o sută de bolnavi la un centru pentru persoane cu dizabilităţi din Urlaţi
(9 noiembrie 2020)
156 vizualizări
Sâmbătă neagră. Două accidente mortale în Prahova
(23 octombrie 2016)
456 vizualizări
Liberalul Horia Tiseanu, primarul municipiului Câmpina, sub control judiciar 60 de zile
(27 septembrie 2016)
477 vizualizări
Berceni: Prinşi în timp ce furau acumulatori dintr-un TIR
(2 martie 2017)
578 vizualizări
VIDEO Ale cui sunt declaraţiile domnule Mişcă?
(24 mai 2018)
1183 vizualizări
Percheziţii la Bărcăneşti la persoane bănuite de comiterea unor infracţiuni rutiere
(16 mai 2017)
172 vizualizări
Codul Penal, Codul administrativ, Statutul aleşilor locali şi Legea Curţii de Conturi, pe ordinea de zi a şedinţei Curţii Constituţionale
(16 octombrie 2018)
55 vizualizări
Află în ce condiţii te poţi înscrie la Şcoala de Subofiţeri de Pompieri „Pavel Zăgănescu” Boldeşti Scăieni
(3 mai 2018)
357 vizualizări
Conditiile pentru eliberarea unei noi carti de identitate
(10 mai 2019)
105 vizualizări
Află cum vor fi atribuite mărcile Petrolul! Ce au votat aleşii locali ploieşteni
(6 iunie 2017 - Cristina IANCU)
462 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025