Un nou exerciţiu de alarmare a populaţiei are loc, miercuri, în întreaga ţară, având ca scop testarea şi verificarea sistemului de înştiinţare, avertizare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă. În intervalul orar 10.00 – 11.00, vor fi acţionate sirenele de alarmare publică existente în toate judeţele.
Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), organizează în prima zi de miercuri a fiecărei luni, câte un exerciţoi de alarmare publică în toate judeţele. Aceastea sunt destinate verificării funcţionării mijloacelor de alarmare a populaţiei.
În intervalul orar 10.00 - 11.00, vor fi acţionate sirenele de alarmare publică existente în toate judeţele, urmârind, atât verificarea echipamentelor care pot fi acţionate în mod centralizat (simultan), cât şi a celor cu acţionare locală.
Totodată, rezultatele verificărilor vor fi centralizate la nivel judeţean şi vor face obiectul unor analize în cadrul comitetelor judeţene pentru situaţii de urgenţă, în vederea îmbunătăţirii modului de alarmare a populaţiei în situaţii de protecţie civilă.
În data de 06 august, IGSU a desfăşurat, la nivel naţional, exerciţiul de transmitere a mesajelor de înştiinţare şi verificare a sistemului de alarmare publică. Scenariul a presupus, atât înştiinţarea centrelor operaţionale pentru situaţii de urgenţă judeţene, cât şi verificarea funcţionării sistemului de alarmare prin acţionarea sirenelor electrice şi electronice de alarmare a populaţiei.
Din centralizarea datelor puse la dispoziţie de către inspectoratele pentru situaţii de urgenţă, rezultă faptul că, la nivel naţional, din cele 6.913 astfel de mijloace tehnice de alarmare, au fost acţionate 5.460 de sirene pe timpul exerciţiului.
Din punct de vedere al modului de acţionare, 2.865 dintre sirenele funcţionale pot fi comandate centralizat, iar 2.595 mijloace necesită declanşare locală.
Pe timpul exerciţiului, personalul propriu a verificat 1.449 sirene de alarmare publică din 445 de localităţi, 196 dintre acestea fiind neoperative.
Referitor la timpul mediu de răspuns în cazul acţionării centralizate a sirenelor, acesta a fost de 2,35 minute, iar pentru cele cu acţionare locală a fost de 7,42 minute.
În ceea ce priveşte zona de acoperire acustică, aceasta a fost de 37,56% la nivel judeţean, 81,71% la nivel municipal, 61,42% la nivel orăşenesc şi de 37,07% la nivel comunal.
Un nou exerciţiu de alarmare a populaţiei are loc astăzi,inclusiv la Ploieşti
6 septembrie 2017





Din aceeaşi categorie:
Ursoaica si puii care au speriat turiştii de la Cheia au fost capturaţi VIDEO
(8 iunie 2017)
182 vizualizări
Cinci cutremure în opt ore; patru dintre ele s-au produs în judeţul Prahova
(12 aprilie 2017)
738 vizualizări
Sirenele de alarmare publică, vor suna miercuri in tot judetul Prahova
(31 iulie 2018)
235 vizualizări
Kovesi va avea propriul serviciu secret
(6 octombrie 2013)
135 vizualizări
Poliţia şi Armata recrutează elevi
(25 aprilie 2014)
318 vizualizări
80.000 de euro de la UE pentru o pagină de Facebook!
(24 iulie 2014)
147 vizualizări
Descinderi în Prahova într-un dosar de evaziune fiscală şi delapidare, cu un prejudiuciu uriaş
(20 noiembrie 2019)
68 vizualizări
Un tânăr de numai 20 de ani din Talea a murit într-un accident de ATV
(12 martie 2023)
1032 vizualizări
Nu mai sunt locuri la ATI în Prahova! Şase pacienţi cu Covid-19, transferaţi în alte judeţe
(25 august 2020)
471 vizualizări
Bijuterii, aparatură electronică şi ţigări, găsite de poliţişti la hoţii din locuinţe din Prahova VIDEO
(22 septembrie 2017)
500 vizualizări
Tragedie în Prahova. Bărbat, găsit mort într-o fântână
(1 decembrie 2018)
310 vizualizări
Adrian Dobre îşi doreşte îndatorarea peste limită a Ploieştiului!
(31 octombrie 2018 - Cristina IANCU)
208 vizualizări
Un autobuz cu 14 călători, implicat într-un accident rutier la Brebu. O femeie şi un copil au ajuns la spital
(29 octombrie 2019)
108 vizualizări
Percheziţii în Prahova, după violenţele de luni noaptea, din Bucureşti. 22 de persoane duse la audieri
(3 aprilie 2021)
345 vizualizări
Trafic în creştere pe DN1 Ploieşti - Braşov
(2 ianuarie 2017)
310 vizualizări
Copil de un an şi 10 luni, accidentat de o şoferiţă începătoare, într-un loc de joacă, la Vălenii de Munte
(29 aprilie 2018)
643 vizualizări
Ganea: "Wi-Fi gratuit în toate liceele din Ploieşti!"
(13 ianuarie 2016 - Cristina IANCU)
366 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole