Angajaţii din administraţiile publice din Bucureşti şi din ţară vor declanşa acţiuni de protest începând de miercuri, urmând ca, în funcţie de alegerea fiecărei federaţii sindicale, aceştia să intre în grevă japoneză, grevă spontană sau pichetări ale instituţiilor. De asemenea, săptămâna viitoare, când proiectul Legii salarizării va fi dezbătut în plenul Comisiei pentru muncă şi protecţie socială din Camera Deputaţilor, ce are vot final, sindicatele din administraţie anunţă miting în faţa Palatului Parlamentului.
"Actuala forţă politică sfidează Constituţia României, exclude din Legea salarizării o categorie foarte importantă, angajaţii adminsitraţiei publice locale. Fără proteste nu se va putea corecta această lege a salarizării. Începând de miercuri, colegii din administraţia publică locală vor protesta, vor opri lucrul. Pe lângă aceste proteste, în ziua în care este proiectată legea în comisia de muncă a Camerei Deputaţilor, atunci sindicatele vor organiza un miting care va însuma peste 10.000 de oameni la nivel de Bucureşti”, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, Sebastian Oprescu, preşedintele Sindicatului Naţional al Funcţionarilor Publici.
Silvia Moldovan, preşedintele Federaţiei Sindicatelor Pro Administraţie din România, a declarat pentru News.ro, că sindicatele din ţară membre FSPAR vor intra de miercuri până vineri în grevă japoneză, urmând ca în acest timp să oprească spontan lucrul sau să picheteze în faţa instituţiilor, în funcţie de opţiunea şi de posibilităţile de organizare ale fiecărui sindicat.
De asemenea, Valer Suciu, preşedintele Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţie, a precizat pentru News.ro că sindicatele afiliate federaţiei vor participa joi la greva japoneză pe durata întregii zile, însă nu exclude nici posibilitatea unei alte forme de protest al salariaţilor, precum greva spontană.
În ţară, vor avea loc proteste, în principal, în cursul zilei de joi, când sunt programate greve japoneze, însă în unele cazuri angajaţii din administraţie nu participă nici la acestea, deşi sindicaliştii susţin că nemulţumirile funcţionarilor publici sunt îndreptăţite şi se declară solidari cu aceştia.
Protest al angajaţilor din administraţie în Bucureşti şi în ţară, nemulţumiţi de legea salarizării
24 mai 2017
- citeşte totul despre:
- administratii,
- bucuresti,
- protest,
- lege,
- salarizare,
- greva,
- pichetari





Din aceeaşi categorie:
Dobre's Dreams: La parastasul sportului ploieştean cântă Holograf!
(19 septembrie 2016)
980 vizualizări
Maşină lovită de tren la Drăgăneşti! O persoană este rănită
(6 noiembrie 2019)
70 vizualizări
Vatra Dornei va beneficia gaz metan din 2015
(2 martie 2014)
110 vizualizări
Veolia Energie Prahova anunţă lucrări la reţeaua primară de termoficare în perimetrul cartierelor Malu Roşu, Ienachiţă Văcărescu şi Vest
(9 octombrie 2019)
80 vizualizări
O păşune alpină din Masivul Bucegi motiv de dispută între primarul din Buşteni şi cel din Sinaia
(22 octombrie 2015)
607 vizualizări
Accident pe DN1A, la Corlăteşti
(1 iunie 2021)
125 vizualizări
Cum arată rezultatele parţiale ale alegerilor locale în Prahova. PSD câştigă judeţul
(6 iunie 2016)
372 vizualizări
Cei mai numeroşi votanţi sunt cei de peste 45 de ani, conform statisticilor BEC
(5 iunie 2016)
64 vizualizări
Locurile de muncă vacante în Prahova în această perioadă
(6 decembrie 2014)
974 vizualizări
Şedinţă CSAT despre raportul STS în cazul accidentului aviatic
(2 februarie 2014)
105 vizualizări
Unitate nouă de pompieri la Apostolache
(12 septembrie 2013 - Alex POLICALĂ)
611 vizualizări
Marcel Păvaleanu rămâne în arest şi în 2014
(3 ianuarie 2014)
919 vizualizări
Criza gunoiului din Ploieşti s-a rezolvat... pentru o lună!
(7 iunie 2017)
962 vizualizări
Şi totuşi! Abuzul în serviciu, dezincriminat încă din august 2016
(5 februarie 2017)
433 vizualizări
Botez: "Ce orientare politică are primarul Dobre în haosul pe care-l păstoreşte?"
(27 iunie 2018 - Cristina IANCU)
1093 vizualizări
Cine este SCT SA, firma care face ordine în construcţiile din Prahova?
(21 ianuarie 2014)
1971 vizualizări
VIDEO Turmă de mistreţi în Ploieşti!
(28 mai 2021)
6833 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole