Aproape trei sferturi (74%) dintre românii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 74 de ani care au folosit internetul anul trecut au făcut-o pentru a intra pe reţele sociale, în timp ce doar 8% au intrat pe internet pentru servicii de internet-banking, arată o cercetare realizată de agenţia de marketing Perceptum.
La nivel european, 63% dintre persoanele care intră pe internet o fac pentru reţele sociale, românii fiind, din acest punct de vedere, semnificativ peste medie şi pe locul al nouălea în Uniunea Europeană.
Potrivit studiului, alte activităţi preferate de românii care intră pe internet sunt convorbirile prin intermediul aplicaţiilor de tipul Whatsapp Voice Call şi video-chat-ul.
La polul opus, serviciile bancare şi documentarea online sunt cel mai puţin folosite: doar 8% dintre români folosesc internet-banking-ul, la o medie europeană de aproape 60%.
Românii folosesc foarte puţin şi serviciile de sharing şi poştă electronică (e-mail), documentarea online (alte informaţii decât ştirile de presă) sau rezervările turistice, mai arată studiul.
De asemenea, aproape jumătate dintre utilizatorii români de internet ascultă muzică online, procent aproapiat de media la nivelul UE, europeni, în timp ce şase din zece români citesc ştiri online.
"Pe termen scurt, reţelele sociale şi aplicaţiile mobile vor influenţa evoluţia digitală a companiilor europene. De asemenea, folosirea datelor şi aplicaţiilor prin internet sau cloud computing arată o rată constantă de creştere, dar numai în cazul companiilor mari. În România, mai puţin de o companie din zece (8%) este înalt digitalizată”, a declarat directorul executiv al Perceptum, Raluca Ghilea, citată de News.ro.
O afacere este considerată înalt digitalizată atunci când aceasta îndeplineşte criterii precum: cel puţin jumătate dintre angajaţi au acess la internet, deţine experţi IT, are acces la internet de mare viteză, alocă dispozitive mobile cu acces la internet pentru cel puţin 20% din angajaţi, are un website, are un website cu funcţii mai elaborate (chatbox sau vânzări online), are pagini de social media, investeşte în publicitatea pe internet şi achiziţionează servicii avansate de cloud.
În prezent, 65% din companiile româneşti sunt slab digitalizate, ceea ce înseamnă, în realitate, că au un website extrem de simplu şi câteva computere.
Perceptum Concept este o agenţie cu peste şapte ani de experienţă pe piaţa românească de marketing şi comunicare.
Majoritatea românilor intră pe internet pentru Facebook, Whatsapp si video-chat şi doar 8% pentru servicii bancare sau documentare
17 august 2017


Din aceeaşi categorie:
Micile afaceri româneşti, promovate pe o platformă online
(28 ianuarie 2017)
55 vizualizări
Probleme tehnice la Twitter
(29 decembrie 2014)
51 vizualizări
Ţara în care inteligenţa artificială a mărit rata şomajului
(5 aprilie 2016)
453 vizualizări
Facebook reinventează aplicaţia de mobil: nu mai ai nevoie de Messenger
(25 august 2021)
55 vizualizări
WhatsApp pregăteşte o schimbare majoră! În câteva luni, aplicaţia nu va mai funcţiona pe două modele de telefoane
(25 mai 2022)
44 vizualizări
Numărul românilor care îşi fac cumpărăturile pe internet este, în creştere
(31 mai 2014)
58 vizualizări
Motivul pentru care Instagram va ascunde numărul like-urilor
(25 iulie 2019)
50 vizualizări
LG pregăteşte smartphone-ul TripleSim cu Android
(6 august 2013)
77 vizualizări
Apple va lansa un iPhone mai mic pentru a contracara scăderea vânzărilor de telefoane
(22 martie 2016)
43 vizualizări
O companie de IT din Cluj oferă soluţii IT americanilor care produc avioanele de luptă F-16 şi F-35
(23 iunie 2017)
267 vizualizări
În curând, ne vom încărca telefoanele mobile doar de patru ori pe an
(25 iulie 2017)
111 vizualizări
Microsoft: Filmuleţele cu pisici de pe internet reduc productivitatea muncii
(9 februarie 2018)
940 vizualizări
Oameni aşteaptă la coadă în faţa magazinului Apple din New York pentru un iPhone 6 care deocamdată nu există
(5 septembrie 2014)
155 vizualizări
Google Chrome va bloca download-urile nesigure
(11 februarie 2020)
42 vizualizări
Facebook a fost ţinta unui atac informatic fără precedent. 50 de milioane de conturi compromise
(29 septembrie 2018)
65 vizualizări
Un model vechi al Nokia costă o avere
(30 ianuarie 2015)
271 vizualizări
Cel mai mare târg de tehnologie din istorie: Maşini, frigidere cu ecran, televizoare inteligente
(5 ianuarie 2016)
60 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025