Facebook are în plan integrarea unor filtre prin care fiecare utilizator să stabilească un nivel propriu de acceptare a conţinutului care include violenţă sau nuditate.
Într-o scrisoare-manifest de peste 5.000 de cuvinte, şeful Facebook, Mark Zuckerberg, a făcut publice principiile şi o parte din planurile de viitor ale companiei pe care o conduce. Dintre acestea, atrag atenţia referirile făcute la una dintre cele mai sensibile probleme ale reţelei sociale: filtrarea conţinutului ofensator.
În prezent, Facebook foloseşte un set de reguli universal valabile pe baza cărora este filtrat conţinutul - reguli care stabilesc ce nu trebuie să ajungă în newsfeed-ul oamenilor. Este ca şi cum întreaga comunitate de utilizatori ar avea aceleaşi principii şi limite în ceea ce priveşte conţinutul considerat ofensator, precum violenţa şi nuditatea.
În scrisoarea sa, Mark Zuckerberg spune că Facebook va oferi fiecărui utilizator în parte posibilitatea de a alege ceea ce vrea să vadă şi ceea ce nu ar trebui să ajungă în newsfeed-ul personal. Fiecare om va putea să decidă câtă violenţa şi nuditate este dispus să accepte pe Facebook.
Pe baza setărilor individuale, va fi creat un filtru universal considerat general valabil. Acest filtru va fi aplicat celor care nu îşi vor configura filtrul de conţinut. Practic, cine nu va seta propriul nivel de acceptare al conţinutului ofensator, va fi supus, ca şi până acum, unui filtru general.
Recunoaşterea şi clasificarea conţinutului ca ofensator va fi unul din domeniile pe care Facebook se va concentra pe viitor. În acest sens, AI-ul companiei va juca un rol important. Deja acesta este responsabil de 30% din conţinutul identificat ca fiind ofensator.
Rămâne de văzut mai exact cum va pune Facebook în practică acest plan şi cât de minuţioase vor fi filtrele de conţinut - în ce măsură se va ţine cont religia, vârsta şi alte caracteristici ale profilului utilizatorilor săi.
Facebook vrea să democratizeze conţinutul, lăsând utilizatorii să decidă câtă violenţă şi nuditate doresc să vadă
18 februarie 2017

Din aceeaşi categorie:
Alta Vista nu mai e!
(9 iulie 2013)
182 vizualizări
De ce cazinourile nu trebuie să trişeze?
(14 septembrie 2022)
63 vizualizări
Ceasul Apple ar putea preveni infarctul
(18 februarie 2014)
104 vizualizări
Pariurile live: adrenalină sau capcană?
(6 aprilie 2025)
56 vizualizări
Fostul director general al Yves St Laurent recrutat de Apple
(4 iulie 2013 - Cristina IANCU)
105 vizualizări
Facebook a lansat serviciul Marketplace
(6 octombrie 2016)
58 vizualizări
Cel mai mic computer din lume a ajuns în magazinele din România
(22 iunie 2015)
85 vizualizări
Nod 32 Antivirus, versiunea 7
(19 octombrie 2013)
99 vizualizări
Facebook testează carduri similare cu cele din Google Now
(17 mai 2014)
51 vizualizări
Sfaturi pentru a-ţi proteja parola de hackeri
(4 martie 2016)
168 vizualizări
Se stabilizează piaţa PC
(12 octombrie 2014)
52 vizualizări
Cel mai mare motor de avion a fost testat în SUA
(21 aprilie 2016)
139 vizualizări
Ce pregătesc hackerii pentru anul acesta
(19 ianuarie 2014)
64 vizualizări
Orice persoană poate cumpăra atacuri cibernetice
(28 martie 2016)
167 vizualizări
Românii, victime sigure ale hackerilor. Până şi antiviruşii fură date din calculator
(1 noiembrie 2019)
46 vizualizări
Facebook Messenger a depăşit pragul de 1 miliard de utilizatori
(21 iulie 2016)
50 vizualizări
Youtube pregăteşte lansarea unui serviciu de televiziune
(6 mai 2016)
279 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole