Simona Halep, locul 2 WTA a câştigat în finala turneului de tenis de la Roma.

Halep câştigă primul turneu la Roma, dupa un abandon al Karolinei Pliskova la scorul de 6-0, 2-1 pentru Simona Halep.

Setul 2

- Simona Halep - Karolina Pliskova 6-0, 2-1

- 1-1: Două greşeli comise de Simona Halep în acest game.

- Simona - Pliskova 1-0: Al şaptelea game câştigat consecutiv de Simona.

Primul set

- Simona Halep - Karolina Pliskova 6-0. Halep a câştigat primul set. Pliskova a cerut intervenţia medicului.

- Halep - Pliskova 5-0.

- Halep - Pliskova 4-0.

- 3-0: DUBLU BREAK SIMONA! Pliskova a făcut o dublă greşeală la scorul de 30-40.

- Halep - Pliskova 2-0. Halep a căzut la al treilea punct al game-ului.

- Halep - Pliskova 1-0. Simona începe cu break.

- Meciul a început. Karolina Pliskova serveşte prima.

Halep, locul 2 WTA şi favorită principală, a ajuns în finală duminică, impunându-se în faza spaniolei Garbine Muguruza (locul 17 WTA şi cap de serie numărul 9), scor 6-3, 4-6, 6-4.

Karolina Pliskova - deţinătoarea câştigătoarea trofeului în 2019 - s-a calificat, tot duminică, în finala turneului, după ce a trecut în semifinale de compatrioata sa Marketa Vondrousova, numărul 19 mondial şi cap de serie 12, scor 6-2, 6-4, într-o oră şi 22 de minute.

Prin calificarea în finală, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 150.000 de euro şi 585 de puncte WTA

Simona Halep şi Karolina Pliskova au mai fost adversare de 11 ori: românca s-a impus în şapte meciuri, Pliskova în patru.

La Roma, Halep a mai fost finalistă în 2017 şi 2018, pierzând de fiecare dată în faţa ucrainencei Elina Svitolina, scoruri 6-4, 5-7, 1-6, respectiv 0-6, 4-6.