George Puşcaş a scris istorie pentru Reading. Atacantul român a devenit jucătorul albaştrilor care a marcat cel mai rapid hat-trick, în Championship.

Internaţionalul român a avut nevoie de doar cinci minute pentru a întoarce rezultatul meciului de pe terenul lui Wigan. Reading era condusă cu 1-0, dar Puşcaş a înscris de trei ori în intervalul minutelor 79-84 şi a adus victoria.

George Puşcaş este primul jucător al lui Reading care reuşeşte un hat-trick, în ultimii patru ani. Ultimul care îşi trecuse în cont o triplă fusese Orlando Sa, contra lui Ipswich, în 2015.

George Puşcaş a oferit şi o primă reacţie după hat-trick-ul spectaculos din partida cu Wigan.

"Am avut o perioadă cu adevărat dificilă, dar a trecut, acum vreau să mă concentrez pe ce am de făcut în continuare, în următoarele meciuri.

A fost greu pentru mine pentru că un atacant trebuie să dea mereu goluri, dar nu am renunţat niciodată. Am muncit mai mult şi ştiam că golurile vor apărea," a declarat Puşcaş după meci