Victorie mare pentru Simona Halep, la primul său meci din 2016. Sportiva noastră a trecut peste un set doi dezamăgitor, în care a acuzat pe final probleme medicale, şi a dovedit încă o dată că e o mare campioană. Constănţeanca a trecut cu 6-4, 2-6, 6-1 de franţuzoaica Caroline Garcia.

Primul meci al anului pentru Simona ar fi trebuit să fie unul prin care sportiva noastră să îşi intre în ritm. Din păcate, a fost vorba de un adevărat maraton, însă, lucru poate mai important, în plan mental Halep a avut numai de câştigat. Ea a trecut peste durerile acuzate în finalul manşei secunde, s-a adunat şi a practicat un joc aproape perfect în decisiv, când a câştigat 6 game-uri la rând.

În sferturile de finală, sportiva din Constanţa va avea o misiune dificilă, urmând a da piept cu Karolina Pliskova. Cehoaica e în mare formă, trecând la Sydney de Ana Ivanovic şi Anastasia Pavlyuchenkova (6-3, 6-0 azi, cu ultima). Partida va fi în direct la Digi Sport 2 miercuri dimineaţă, nu înainte de ora 07:00.