Petrolul a pierdut o şansă importantă în lupta pentru primul loc în liga secundă. Echipa ploieşteană a fost învinsă la Clinceni, cu scorul de 2-1, şi rămâne cu 39 de puncte.

Scorul a fost deschis de Robert Grecu, în minutul 43, care redirecţionat în plasă un şut trimis de Ştefănescu, de la marginea careului mare.

Ilfovenii au reuşit să întoarcă scorul în repriza secundă, după dubla reuşită de Robert Ion, în minutele 53 şi 65.

Pe finalul partidei, un suporter, probabil al Petrolului, a pătruns pe gazon. Acesta a traversat în fugă terenul, fără să provoace alte incidente.

Petrolul rămâne cu 39 de puncte. Tot atâtea a adunat şi Academica Clinceni, după victoria de astăzi.

În etapa viitoare, Petrolul va juca tot în deplasare, cu Sportul Snagov.

Chindia Târgovişte şi Sportul Snagov au câte 40 de puncte şi un meci mai puţin disputat.

Academica Clinceni – FC Petrolul Ploieşti 2-1 (0-1)

Marcatori: Robert Ion (54, 65)/Grecu (43).

Academica: Vâlceanu – Fl. Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, B. Barbu (89 C. Gheorghe) – Vl. Mihalcea, R. Ion (85 Şandru), Horşia (69 Găină) – V. Olariu. Antrenor: Ilie Poenaru.

FC Petrolul: Tordai – Olaru, Ghinga, Cazan, Ţigănaşu – Chindriş, Danci (69 Ciocâlteu) – Grecu (73 Velisar), Marinescu (cpt), Ştefănescu (78 Nini Popescu) – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore.

Au arbitrat: Marian Barbu (Făgăraş) – Bogdan Velicu (Bucureşti) şi Marius Marchidanu (Brăila).

Arbitru de rezervă: Marius Chiţu (Târgovişte).

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) şi Ştefan Donciu (Sf. Gheorghe).