La Ploieşti, a fost foarte frig la meciul Petrolului cu FC Vaslui. Dar asta nu i-a împiedicat pe suporterii petrolişti să îşi arate încă o dată ataşamentul faţă de echipă. În primele 10 minute, tăcerea peluzei goale a galeriei, nefirească, a fost umplută de scandările ploieştenilor aflaţi pe stadion, în celelalte părţi ale stadionului. După trecerea celor 10 minute de protest, Ilie Oană a început să fiarbă, cum face de obicei. Nu era rău, puţină căldură dinspre tribune era, parcă, necesară. Nu era necasar, însă, golul lui Celeban, picat din senin, în minutul 28, după o greşeală colectivă a p-etroliştilor. Nu era necesar pentru Petrolul, evident, dar a picat mănuşă pentru moldoveni, care păreau destul de zgribuliţi, fotbalistic vorbind, în faţa maşinii de pase a lui Contra. Replica a venit rapid,, după nouă minute restabilindu-se egalitatea. Guilherme a recuperat o minge pe stânga, a centrat în careu, la Albin, de aici mingea a ricoşat la Hamza, carea tras din 14 metri,Cerniauskas a respins în faţă,iar zvârluga Fernandez a reluat din 10 metri pentru 1-1. Căldura începea să se transfere dinspre banca lui Ciubotariu, spre tribune, ca înainte de deschiderea scorului. Hamya a mai ratat până la pauză, lovitură de cap după o centrare a lui Teixeira, iar pauza a venit, rece, peste Ilie Oană. În primele 25 de minute ale reprizei secunde, meciul a fost unisens, Hamza a fost faultat în careu dar s-a ales cu avertisment de la Balaj, pentru o presupusă simulare, Teixeira a tras puţin pe lângă,iar Hoban a fost blocat de portarul advers după o pasă pe culoar primită de la Fernandez. Incandescenţa jocului creştea, golul plutea în aer. Şi, pentru că a plutit prea mult, a ales poarta greşită! Sânmărtean a executat un corner, iar Celeban, naiba ştie cum, a împins mingea în poartă din 2 metri! Frigul era şi mai pătrunzător la acest scor, strănuturile aveau o rată de înmulţire apreciabilă, iar frecatul palmelor devenise sport naţional pe Ilie Oană. De frig, dar şi de nerăbdare. Ca un panzer, Petrolul aluat cu asalt liniile inamice, a tras două lovituri de tun prin Teixeira şi Camara, dar nu a nimerit ţinta. Şenilele panzerului împingeau, totuşi, maşinăria petrolistă spre poarta lui Cerniauskas, combustibilul primit din tribune fiind suficient. Laureatul serii, Ovidiu Hoban, desemnat cel mai bun mijlocaş la Gala Fotbalului Românesc, a plasat mingea centrată de Boudjemaa în plasa oaspeţilor şi tribunele au dat în clocot. În luna lui Undrea, vasluienii aveau să se frigă rău, în prelungiri, când Geraldo a adus Petrolul în avantaj. În clocotul nestăvilit din jocul Petrolului, Romario Pires a găsit de cuviinţă să arunce pliculeţul cu ceai, printr-o minunăţie de gol! Ceaiul calificării în semifinale era gata şi era băut în ceşti galben-albastre! De jucători şi de suporteri, în templul incandescent “Ilie Oană”!