Liderul WTA Simona Halep a câştigat, luni, meciul din optimile turneului de tenis de la Roland Garros împotriva belgiencei Elise Mertens, scor 6-2, 6-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului.

Meciul a durat 59 de minute.

Jucătoarea de tenis româncă se va întâlni în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Angelique Kerber (30 de ani, locul 12 WTA) şi Caroline Garcia (24 de ani, locul WTA).

Până acum, Roland Garros decurge foarte bine pentru Halep. Constănţeanca a pierdut un singur set în turneu, în primul meci, când a întâlnit-o pe Alison Riske (SUA, locul 83), partida terminându-se 2-6, 6-1, 6-1. În drumul spre optimi, Simona a mai trecut de Taylor Townsend (SUA, locul 72 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1 şi de Andrea Petkovic (Germania, locul 107 WTA), cu scorul de 7-5, 6-0.