Americancele Venus Williams, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, şi Coco Vandeweghe, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, au fost eliminate, sâmbătă, în primul tur al Madrid Open.

Williams a fost învinsă, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, de Anett Kontaveit din Estonia, locul 29 WTA, într-o oră şi 54 de minute. Americanca era pe partea de tablou a Simonei Halep, locul I WTA, pe care o putea întâlni în semifinale.

Coco Vandeweghe, care a eliminat-o pe Halep în sferturi la Stuttgart, a pierdut, cu scorul de 5-7, 0-6, meciul disputat în prima manşă cu jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, locul 22 WTA. Partida a durat o oră şi 27 de minute.

Vandeweghe era pe partea de tablou a favoritei numărul 2, daneza Caroline Wozniacki.

Cea mai mare supriză a primei zile a produs-o Irina Begu, locul 36 WTA, care a învins-o pe letona Jelena Ostapenko, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 25 de minute. Şi Ostapenko era pe partea de tablou a danezei Wozniacki.