Maghiarii sunt într-o situaţie ingrată, după ce au fost păcăliţi de o sportivă care a ajuns la Jocurile Olimpice speculând regulamentul. Elizabeth Marian Swaney este o sportivă născută în SUA, dar care de curând a obţinut cetăţenia ţării vecine. Ea a participat la calificările din proba de ski acrobatic - halfpipe, însă nu a încercat nici măcar un trick. Nici nu avea cum, pentru că nu are nimic în comun cu această probă.
În calificările de la proba mai sus menţionată, a atras atenţia o sportivă maghiară, care doar s-a plimbat pe halfpipe, fără să încerce ceva. S-a crezut iniţial că e o formă de protest în legătură cu ceva, dar jurnaliştii de la The Independent au descoperit adevărul în ceea ce o priveşte.
Swaney visa să ajungă la Jocurile Olimpice, deşi nu se pricepea foarte bine la vreo probă. Sub steagul SUA nu ar fi avut cum să dribleze regulamentul, astfel că a încercat să păcălească o ţară mai mică, fără tradiţie în sporturile de iarnă.
Astfel, Swaney a obţinut cetăţenia maghiară şi s-a calificat pentru Pyeongchag graţie unei mari scăpări din regulament. Concret, acesta prevede ca un sportiv să se poată califica la această probă de la Jocurile Olimpice dacă reuşeşte să obţină un anumit număr de prezenţe in Top 30 la etapele de Cupă Mondială, în anii premergători Jocurilor. Cum halfpipeul e o probă nouă, nu sunt extrem de multe concurente. Astfel, Swaney a ţintit concursurile unde s-au prezentat mereu mai puţin de 30 de sportive la start, acumulând astfel puncte, deşi a terminat mereu ultima.
În consecinţă, ea a obţinut calificarea pentru Pyeongchag, unde nu a făcut nici măcar un trick pe planşa de halfpipe. Ea pur şi simplu s-a plimbat, savurând prezenţa la cea mai mare competiţie a lumii în sporturile de iarnă. Federaţia de la Budapesta a fost însă pusă într-o situaţie ingrată, iar oficialii au trebuit să recunoască faptul că au fost păcăliţi.
Aceştia au precizat totuşi într-un comunicat că Swaney era greu de urmărit, în condiţiile în care a ales mereu doar competiţii mici şi nimeni nu ştia de ce e capabilă. Banii pentru finanţarea la concursurile din Cupa Mondială au fost plătiţi de sportivă.
"Această situaţie a fost cauzată mai ales de sistemul de calificare şi de faptul ca sunt atât de puţine sportive. Este adevărat că nu am văzut-o pe Elizabeth în acţiune anul trecut şi că ne-am dat seama la ce nivel este abia la Pyeongchang. Precizăm că şi-a finanţat singură pregătirile şi concursurile de calificare", a transmis Federaţia de Schi de la Budapesta.
Clasamentul calificărilor în proba de ski acrobatic - halfpipe: sportiva care a reprezentat Ungaria a obţinut puncte de la arbitri doar pentru faptul că a reuşit să nu cadă. Nici nu avea cum să o facă, din moment ce nu a încecat niciun trick.
Proba a fost în cele din urmă câştigată de Cassie Sharpe, din Canada, care se impusese şi în calificări. Argintul i-a revenit veteranei Marie Martinod (Franţa), aflată la ultimul său concurs înainte de retragere. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de sportiva din SUA Brita Sigourney.
Caz incredibil la Jocurile Olimpice. Cum i-a păcălit o sportivă din SUA pe maghiari
21 februarie 2018
- citeşte totul despre:
- maghiari,
- ungaria,
- sportiva,
- regulament,
- sua,
- ski acrobatic,
- trick,
- proba





Din aceeaşi categorie:
Stoichiţă, după meciul cu Pandurii: Absolut ridicol!
(24 noiembrie 2015)
362 vizualizări
CSO Plopeni a stabilit preţul biletelor la meciul cu Petrolul
(14 noiembrie 2016)
659 vizualizări
Întâlnirea care ar fi putut salva Petrolul a fost amânată!
(17 iunie 2019)
507 vizualizări
Învinşi pe teren, braşovenii contestă rezultatul la „masa verde„!
(28 iulie 2014)
462 vizualizări
Premianţii concursului de table Jurnalul Prahovean
(12 decembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
213 vizualizări
Bogdan Apostu: „Balint nu a semnat şi nici nu va semna vreun contract cu Petrolul!”
(21 octombrie 2018)
366 vizualizări
EXCLUSIV Prahova are un doctor în violenţa pe stadioane şi în galeriile de fotbal!
(21 septembrie 2018 - Cristina IANCU)
1666 vizualizări
Doi ani de la cea mai mare farsă din istoria fotbalului românesc » "Doar Dinamo Bucureşti" încă le dă fiori steliştilor
(16 august 2018)
435 vizualizări
Handbaliştii de la CSM Ploieşti, la final de cantonament
(30 iulie 2014)
119 vizualizări
Baschet: CSM a readus Ploieştiul în Liga Naţională! Promovare de pe primul loc! DECLARAŢII
(29 mai 2016)
115 vizualizări
Ponturile zilei - 22 februarie 2014
(22 februarie 2014 - Edi MOLDOVAN)
119 vizualizări
Argint şi bronz la Jocurile Balcanice
(10 septembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
129 vizualizări
O glumă la care nu râde nimeni. Varga: Au venit atâţia jucători la echipă nici măcar nu ştiu cum îi cheamă pe toţi
(15 februarie 2016)
321 vizualizări
Mai buni decât americanii, la baschet
(13 iulie 2013 - Edi MOLDOVAN)
95 vizualizări
Fotbalul ca afacere
(27 august 2016)
118 vizualizări
Eşti bine, Jeremy?
(7 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
363 vizualizări
Simona Halep s-a calificat în a patra semifinală consecutivă la Rogers Cup
(11 august 2018)
30 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025