CSM Ploieşti s-a impus cu scorul de 35-21 (19-10) în partida cu U Alexandrion Cluj.  Ploieştencele  s-au desprins rapid şi i-au permis antrenorului Neven Hrupec să folosească şi jucătoarele tinere din lot.

În urma rezultatului, CSM Ploieşti pune presiune pe formaţiile de deasupra, anunţând un final de sezon în care va încerca să urce măcar un loc în ierarhia Ligii Naţionale, scrie csmploiesti.ro. Deocamdată, campionatul se întrerupe pentru o lună. Fetele vor beneficia de o scurtă vacanţă, următorul antrenament fiind programat marţi, 8 martie.

Alexandra Caraşol, cadou la împlinirea a 20 de ani!

Meciul de astăzi a fost unul special pentru extrema stângă a echipei noastre, Alexandra Caraşol, care a „schimbat prefixul”, împlinind 20 de ani. Antrenorul Neven Hrupec i-a făcut cadou... 10 minute de joc, introducând-o pe teren în minutul 50, iar Alexandra a reuşit, la rându-i, să-şi facă singură un cadou, înscriind, în minutul 55, primul său gol în Liga Naţională.

Sprijin pentru Adriana Iliescu

Cu prilejul partidei din această seară, CSM Ploieşti a organizat şi o acţiune de strângere de fonduri pentru tânăra Adriana Iliescu, o handbalistă în vârstă de 23 de ani care a evoluat pentru echipa de amatoare Victoria Bucureşti. Ea se confruntă cu o gravă problemă medicală şi are nevoie de o sumă mare de bani pentru a fi supusă unei operaţii în Germania, astfel că spectatorii prezenţi la partida cu Universitatea Cluj au putut dona bani prin intermediul unei urne instalate la intrarea în Sala Sporturilor Olimpia. După meci, urna cu banii adunaţi a ajuns în posesia fetelor de la CSM Ploieşti, care au contribuit, la rându-le, cu diverse sume, iar luni, „căpitanul” echipei, Mihaela Tivadar, va face o depunere într-unul din conturile deschise pe numele Adrianei Iliescu.

Cei care vor să o ajute pe Adriana pot face donaţii în următoarele conturi:

ILIESCU ELENA ADRIANA

RO57INGB0000999902831218 ING lei

RO48INGB0000999905663489 ING euro

RO06BRDE445SV75564974450 BRD lei

CSM Ploieşti - „U”-Alexandrion Cluj-Napoca 35-21 (19-10)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 800.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Florea (2 goluri), Dmitrovic (9, 1 din „7 metri”), Tivadar (2), Burtea-Shutska (2), N. Tudor (6), Farcău (3). Au mai jucat: E. Şerban, A. Dumitru - Chiricuţă (2 goluri, 1 din „7 metri”), Balaban Curtean (1), Vasilescu (2), Sheiko (3), Boştină (1), Caraşol (1), Mitrescu (1). Antrenor: Neven Hrupec.

„U”-Alexandrion: Măzăreanu - Boian (2 goluri), L. Popa (2), Tetean (1), Chintoan (2), I. Ivan (3), Vălean (1). Au mai jucat: Enache, Prodan - Laslo (4, 2 din „7 metri”), Dindiligan (1, 1 din „7 metri”), Biriş (3), Severin (1, 1 din „7 metri”), Vasiliu, Cînţa. Antrenor: Carmen Amariei.

Arbitri: Tiberiu Dobre (Bucureşti) şi Mihai Potîrniche (Buzău).

Observator FRH: Viorel Vicea (Bucureşti).