CSM Ploieşti s-a impus în partida cu U Cluj cu scorul de 28-24, nu fără ceva emoţii. După ce au condus cu 9-4, diferenţă de 5 goluri consemnată după doar un sfert de oră de joc, gazdele au venit la 8-9 (minutul 19), apoi au egalat la 11 (minutul 25), pentru ca, până la pauză, să reuşească un parţial de 5-2 şi să intre la cabine cu un avantaj neaşteptat, de trei goluri: 16-13, notează csmploiesti.ro.

Din minutul 40 însă, când tabela arăta 20-17, fetele de la CSM au jucat impecabil, iar U Cluj n-a mai înscris până în ultimele secunde.  S-a terminat 34-28, iar  CSM se menţine pe ultima treaptă a podiumului, după superputerile CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare.

În etapa a următoare, a 9-a a Ligii Naţionale feminine, în Sala Olimpia vine CSM Slobozia, partida fiind programată, se pare, vineri, de la ora 17.00.

„U”-Alexandrion Cluj Napoca – CSM Ploieşti 24-28 (16-13)

Sala: Polivalentă, Cluj. Spectatori: 1.000.

„U”-Alexandrion: Măzăreanu – Paraschiv (7 goluri, 4 din „7 metri”), Popa (5), Laslo (1), Chintoan (6), Ivan (1), Dindiligan. Au mai jucat: Enache, Prodan – Biriş (2, 1 din „7 metri”), Severin (1), Vălean (1). Antrenor: Carmen Amariei.

CSM Ploieşti: Tatalovic – Preda (1 gol), Dmitrovic (10, 4 din „7 metri”), Tivadar, Shutska (4), N. Tudor (4), Farcău (4). Au mai evoluat: A. Dumitru – Bozovic (5 goluri), Chiricuţă, M. Gavrilă, Vasilescu, Caraşol. Antrenor: Neven Hrupec.

Arbitri: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu (Buzău).

Observator FRH: Zamfir Mesaros (Maramureş).