Băieţii n-au început deloc bine sezonul din Liga Naţională. CSM Ploieşti rămâne fără puncte şi după etapa a patra. De această dată, gruparea ploieşteană a pierdut la Timişoara, cu Politehnica, scor 29-26.

Gazdele au condus la pauză cu 18-12 şi asta în condiţiile în care Politehnica a avut nu mai puţin de 5 eliminări de două minute! Cele şase goluri diferenţă le-au oferit timişorenilor posibilitatea să gestioneze fără probleme repriza a doua.

În runda următoare, CSM Ploieşti va evolua pe teren propriu în compania Potaissei Turda, meciul urmând să fie programat, foarte probabil, luni, 14 septembrie.

CSU Politehnica Timişoara - CSM Ploieşti 29-26 (18-12)

Sala: „Constantin Jude”. Spectatori: 500.

CSU Politehnica: Daskaloski - Lasica (5 goluri), Halcă (4), Fenici (5), Pejovic (2), Chikovani (6, 2 din „7 metri”), Timofte (5, 3 din „7 metri”). Au mai jucat: Vâlceanu - Păiuş, Grigoraş (2), L. Ştefan, Santeiu, Neamţu, Cl. Şimicu. Antrenor: Pero Milosevic.

CSM Ploieşti: Antonaru (5 intervenţii) - Tărîţă (3 goluri), Capotă (2), Zamfir, Telepnev, R. Farcaş (7, 1 din „7 metri”), Al. Farcaş (2). Au mai evoluat: Szopka (10 intervenţii) - Turcu (3, 1 din „7 metri”), Abu Hassan (4, 1 din „7 metri”), Dragnea (5), Botezatu, Hoinaru, Stăncioiu. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Constantin Din şi Sorin Dinu (Bucureşt/Bucureşti).

Observator FRH: Zamfir Mesaros (Maramureş).

Statisticile partidei

Lovituri „7 metri”: 6/1 ratată (Timofte) - 6/3 ratate (Al. Farcaş, Turcu, Dragnea).

Eliminări „2 minute”: 9 (Pejovic - 2, Halcă, Lasica - 2, Păiuş - 2, Santeiu - 2) - 7 (Zamir - 2, Capotă - 2, Dragnea, R. Farcaş, Al. Farcaş).