Handbaliştii antrenaţi de Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu s-au impus şi la Piatra Neamţ, scor 36-24 (19-7) şi au încheiat turul campionatului cu victorii pe linie, 13 la număr.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, pentru ca, după pauză, să le dăm tuturor şansa să joace şi, pe un fond de relaxare, diferenţa nu a mai crescut”, spune directorul tehnic Ion Nicolae.

Cei doi tehnicieni ai CSM-ului, Ion Nicolae şi antrenorul principal Dragoş Dobrescu, au început partida de la Piatra Neamţ cu formula Rotaru - Budui (6 goluri), Zamfir (4), Macovei (3), Roman (1), Turcu (3), Stăncioiu (2), apelând, pe parcurs, la toţi jucătorii din lot: M. Dumitru - Botezatu (7 goluri), Cârstea, Mihoci (2), Hoinaru (4), Năstase (3), D. Sava, Pâslaru şi Hodorogea (1).

Echipele de pe locurile 2 şi 3, CSU Galaţi şi HC Argeş Piteşti, se află la şase puncte distanţă.

Handbaliştii de la CSM au vacanţă până pe data de 5 ianuarie, când este prevăzută reunirea lotului. Pe data de 14 ianuarie sportivii vor pleca într-un stagiu centralizat la Cheile Grădiştei, pentru 7-8 zile. Prima etapă din retur este programată  pe 14 februarie, în deplasare, cu Ştiinţa Bacău II.