Poliţia Rutieră acordă o atenţie sporită drumurilor intens circulate, în special celor care fac legătura între diverse regiuni ale ţării şi zonele montane, iar când situaţia o va impune va bloca accesul pe arterele rutiere care riscă să devină impracticabile din cauza zăpezii, spune Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Duminică, sunt în vigoare două avertizări cod galben de vreme severă, dar şi o informare meteorologică privind lapoviţă şi ninsoare în vestul, centrul, nordul şi nord-estul ţării.
Potrivit unui comunicat tranamis duminică de MAI, în această perioadă acţionează zilnic 9.800 de poliţişti, dintre care 1.500 de la rutieră, 5.200 de pompieri, 7.000 de jandarmi şi 3.800 poliţişti de frontieră, iar pentru urgenţele medicale piloţii Inspectoratului General de Aviaţie sunt pregătiţi să intervină zilnic cu opt elicoptere, in condiţiile în care starea vremii o va permite.
Efectivele poliţiei rutiere vor acorda o atenţie sporită drumurilor intens circulate, în special a celor care fac legătura între diverse regiuni ale ţării şi zonele montane. Misiunea lor este fluidizarea traficului dar atunci când situaţia o va impune, în colaborare cu administratorul drumului, poliţia rutieră va bloca accesul pe arterele rutiere care riscă să devină impracticabile şi va oferi şoferilor rute alternative.
Ministerul Afacerilor Interne mai spune că în şedinţa de sâmbătă privind stadiul pregătirilor pentru iarnă, în condiţiile avertizărilor emise de Administraţia Naţională de Meteorologie, a fost făcută o evaluare asupra stocurilor de material antiderapant şi a utilajelor de deszăpezire din fiecare judeţ.
La şedinţa de sâmbătă de la sediul MAI a participat şi premierul Mihai Tudose, care a spus că autorităţile sunt pregătite să facă faţă iernii şi că a cerut Poliţiei să îşi ia în serios şi rolul de prevenire la capitolul circulaţie rutieră, arătând că este preferabil să fie închise drumuri decât să rămână oameni înzăpeziţi.
"Am rugat Poliţia să îşi ia în serios şi rolul, nu că nu şi l-a luat până acum, de prevenire în special pe circulaţie rutieră. Este preferabil să închidem un drum până când se deszăpezeşte decât să ne chinuim sa scoatem din nămeţi şi nu ştim nici pe cine căutăm", a declarat premierul.
Duminică, sunt în vigoare două avertizări cod galben de vreme severă, dar şi o informare meteorologică privind lapoviţă şi ninsoare în vestul, centrul, nordul şi nord-estul ţării.
Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), de sâmbătă, de la ora 11.00, şi până duminică, la ora 20.00, în vestul, centrul, nordul şi nord-estul ţării se înregistrează precipitaţii moderate cantitativ, la început sub formă de ploaie şi lapoviţă, apoi vor predomina ninsorile şi local se va depune strat de zăpadă. În regiunile sudice şi sud-estice în prima parte a zilei de duminică vor fi ploi, dar trecător şi lapoviţă sau ninsoare. La munte, ninsorile se vor extinde, iar vântul va sufla cu putere. Temporar vântul se va intensifica şi în zonele joase, cu viteze în medie de 45-55 de kilometri la oră.
Până duminică la ora 16.00 este în vigoare o atenţionare cod galben pentru ninsori însemnate cantitativ în toate zonele de munte, unde vor fi ninsori local însemnate cantitativ şi cu depunere de strat consistent de zăpadă. Vântul va avea intensificări cu viteze care vor depăşi 60-70 de kilometri la oră, iar pe creste peste 80-90 de kilometri la oră, viscolind ninsoarea şi determinând scăderea vizibilităţii.
O altă avertizare cod galben este în vigoare din noaptea de sâmbătă spre duminică, de la ora 02.00, şi până duminică la ora 16.00. În acest interval, în sudul Olteniei, al Munteniei şi al Dobrogei vântul va avea intensificări cu viteze de 55-60 de kilometri la oră şi temporar 70 de kilometri la oră.
Avertizări cod galben de vreme severă. MAI: Poliţia Rutieră va bloca accesul pe arterele care riscă să devină impracticabile din cauza zăpezii
10 decembrie 2017
- citeşte totul despre:
- politie,
- drumuri,
- avertizare,
- zapada,
- cod galben




Din aceeaşi categorie:
Razie în zona Gării de Sud
(20 martie 2014)
119 vizualizări
Poliţistul Eugen Stan, acuzat în patru dosare penale de agresiuni sexuale. Suspiciuni de muşamalizare în poliţie
(11 ianuarie 2018)
66 vizualizări
ANAF pune poprire asiguratorie pe conturile clienţilor agenţiei Mediafax
(13 septembrie 2014)
68 vizualizări
Republica Moldova este în alertă. Poliţia a arestat mai mulţi indivizi, care ar fi dorit să preia controlul asupra unei închisori
(25 noiembrie 2015)
63 vizualizări
Restricţii de circulaţie, sâmbătă şi duminică, pe DN1E, în judeţul Braşov
(29 aprilie 2017)
26 vizualizări
Suprastructura metalică a sondei care arde de două săptămâni în Satu Mare a fost îndepărtată
(3 ianuarie 2018)
197 vizualizări
Hollande: Franţa este în război!
(27 iulie 2016)
37 vizualizări
Fidel Castro este la înălţimea lui Marx, Lenin, Stalin sau El Che, potrivit comuniştilor ruşi
(26 noiembrie 2016)
47 vizualizări
Carambol cu maşini pe o autostradă din SUA. Peste 70 de maşini implicate şi zeci de oameni răniţi
(17 aprilie 2015)
22 vizualizări
Vremea se răceşte de săptămâna viitoare
(18 ianuarie 2014)
32 vizualizări
Fosta şefă a DIICOT Alina Bica şi fostul şef al ANAF Şerban Pop rămân în arest
(12 septembrie 2015)
29 vizualizări
Premiul la Loto 5/40 a fost câştigat
(7 septembrie 2014)
83 vizualizări
Zi de vară până-n seară! Astăzi vor fi şi 30 de grade
(17 aprilie 2016)
25 vizualizări
Cutremur puternic în zona Giurgiu
(29 august 2013)
64 vizualizări
Aproape 3 kilograme de marijuana au fost găsite la Calafat, în maşina unui cetăţean bulgar
(26 iunie 2017)
39 vizualizări
Un cetăţean pakistanez a dispărut din centrul pentru refugiaţi de la Otopeni
(5 septembrie 2017)
49 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole