Cel puţin 50 de persoane au fost ucise, iar alte peste 200 au fost rănite într-un atac armat comis la Las Vegas, în apropiere de hotelul Mandalay Bay, în timpul unui festival de muzică country, conform ultimelor informaţii furnizate de şeriful Joe Lombardo, care l-a identificat pe presupusul autor ca fiind Stephen Paddock, în vârstă de 64 de ani, originar din Las Vegas, relatează The Associated Press.
Peste 20 de persoane au fost ucise, iar alte peste 100 au fost rănite în atacul armat de duminică seara de la Las Vegas, în apropiere de hotelul Mandalay Bay, a anunţat luni poliţia, precizând că doi poliţişti au fost răniţi, dintre care unul se află în stare critică, relatează BBC News.
Şeriful Joe Lombardo din cadrul Departamentului Poliţiei Las Vegas (LVPD), a precizat că atacatorul a fost localizat la etajul al 32-lea al hotelului Mandalay Bay.
El a spus că ofiţeri l-au împuşcat mortal pe suspect, care este un rezident local.
Şeriful Lombardo a anunţat că poliţia crede că este vorba despre un atac comis de către un ”lup singuratic”.
O persoană a postat pe o reţea de socializare o înregistrare video din hotelul Luxor.
”Suntem în siguranţă, am văzut cum s-a perecut totul, dar ne aflăm în camera noastră de hotel la Luxor, unde am fost consemnaţi”, se arată în mesaj.
În momentul în care s-au auzit împuşcăturile, cântăreţul Jason Aldean se afla pe scena Festivalului Route 91 Harvest, potrivit Fox News.
Potrivit postului, cântăreţul a fost scos în grabă de pe scenă şi este în siguranţă.
Poliţia din Las Vegas a anunţat că atacatorul a fost neutralizat după ce a deschis focul asupra a numeroase persoane, din hotelul cazinou Mandalay Bay, în apropierea căruia se desfăşura acest important festival de muzică country, în aer liber.
”Confirmăm că un suspect a fost neutralizat”, a anunţat poliţia din oraş pe Twitter, cittată de AFP. ”Nu credem că există şi alţi atacatori”, a adăugat ea ulterior.
Circumstanţele acestui atac armat rămân neclare, iar mobilul atacatorului era necunoscut.
Potrivit primelor mărturii şi primelor indicii, focuri de armă au fost trase asupra mai multor persoane, inclusiv asupra unor poliţişti, în cursul unui concert din cadrul festivalului.
Spitalul din Las Vegas a primit ”mai multe” persoane cu plăgi împuşcate, a declarat pentru ziarul The Las Vegas Sun purtătoarea de cuvânt a University Medical Center, Danita Cohen.
Imagini din Mandalay Bay surprind o mulţime care participa la un concert, întrerupt de zgomote care semănau cu nişte rafale de armă automată. În fotografii făcute în timpul concerylui se pot vedea persoane rănite, întinse pe jos, în faţa scenei, alinate de apropiaţi.
Atac armat la Las Vegas, în timpul unui festival de muzică country - Cel puţin 50 de morţi şi peste 200 de răniţi
2 octombrie 2017

Din aceeaşi categorie:
Cod Galben de ploi şi descărcări electrice în judeţe din centru şi sud, inclusiv în Prahova
(24 septembrie 2015)
38 vizualizări
Un avion Turkish Airlines a aterizat de urgenţă la Viena
(29 noiembrie 2014)
35 vizualizări
Luptele de la Mosul sunt crâncene. Aliaţii trebuie să se regrupeze şi suspendă operaţiunile pentru 2 zile
(30 octombrie 2016)
40 vizualizări
Percheziţii în Prahova la suspecţi de înşelăciune
(9 ianuarie 2014)
76 vizualizări
Corneliu Vadim Tudor poate candida la europarlamentare
(9 aprilie 2014)
40 vizualizări
Rusia a invitat toate statele NATO la o conferinţă la Moscova
(5 martie 2015)
33 vizualizări
MApN: Anchetă în cazul înaintării în grad a lui Gabriel Oprea, de la colonel, la general
(4 octombrie 2016)
125 vizualizări
Turista din Germania care a căzut în gol de pe un versant din Făgăraş a fost găsită moartă
(20 august 2016)
81 vizualizări
44 de migranţi au încercat să intre ilegal în România
(10 aprilie 2017)
34 vizualizări
Cutremur de suprafaţă în România
(29 august 2017)
275 vizualizări
Cutremur de 7,6 grade în Pacific. Autorităţile au emis alertă de tsunami
(13 aprilie 2014)
28 vizualizări
Ce legătură au găsit suporterii Uruguayului cu imnul Angliei
(20 iunie 2014)
113 vizualizări
Vaslui: Numărul reclamaţiilor de viol aproape s-a dublat în ultimul an
(9 februarie 2017)
28 vizualizări
Două poliţiste au fost atacate cu maceta în Belgia. Agresorul a strigat “Allahu Akbar” în timpul atacului
(7 august 2016)
40 vizualizări
Un tânăr din Arad avea fabrică de bombe în propria locuinţă
(20 decembrie 2013)
265 vizualizări
Messi ar vrea bani mai mulţi!
(21 decembrie 2013)
32 vizualizări
Experiment judiciar: Clubul Colectiv va fi incendiat controlat
(15 decembrie 2015)
34 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole