Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Croaţia că această ţară se confruntă cu incendii majore de vegetaţie în zona coastei Mării Adriatice.
Potrivit unui comunicat de presă remis miercuri AGERPRES de MAE, incendiile se manifestă în apropierea localităţilor Split, Solin, Kastela, Srinjine, Sitno Gornje, Sitno Donje şi Zrnovnica.
De asemenea, sunt incendii izolate în localităţi din judeţele Split — Dalmaţia, Zadar şi Sibenik — Knin.
Sursa citată informează că, din cauza incendiilor, au fost rănite zeci de persoane, majoritatea fiind pompieri sau localnici care au sprijinit voluntar la stingerea incendiilor, iar mulţi turişti cazaţi în zona de coastă, dintre localităţile Omis şi Split, au fost nevoiţi să părăsească unităţile de cazare.
În prezent, circulaţia rutieră este deschisă pe autostrada A1 Zagreb — Ploce — Dubrovnik şi pe drumul naţional D8 (Magistrala Adriatică), care fac legătura Nord-Sud, singurele segmente de drum închise fiind drumurile judeţene ?rnovnica — Srinjine (?C6142) şi Ceranje — Vrana (?C6064).
Întrucât incendiile sunt active şi situaţia poate suporta modificări de la o oră la alta, se recomandă cetăţenilor români ca înainte de a porni spre Croaţia să consulte, pentru informaţii actualizate permanent, paginile de Internet ale Automobil Clubului Croat — www.hak.hr/en şi Agenţiei Croate de Aviaţie Civilă — www.ccaa.hr./english/naslovnica_1/.
"Reamintim cetăţenilor români că, în situaţii de urgenţă pe teritoriul Republicii Croaţia, pot apela numărul european unic de urgenţă 112. Cetăţenii români, afectaţi de situaţie, pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Zagreb: +0038514677660 sau +38514610009, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi telefonul de urgenţă al misiunii diplomatice a României la Zagreb: +0038598414341", se arată în comunicatul de presă.
MAE recomandă consultarea paginilor de Internet zagreb.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia "Călătoreşte în siguranţă" (disponibilă gratuit în "App Store" şi "Google Play"), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.
MAE - atenţionare de călătorie: Croaţia - incendii majore de vegetaţie în zona coastei Mării Adriatice
19 iulie 2017
- citeşte totul despre:
- mae,
- avertizare,
- croatia,
- incendii,
- vegetatie

Din aceeaşi categorie:
Rusia interzice importul de lactate din Lituania
(5 octombrie 2013)
42 vizualizări
Radu Stroe, solidar cu Tăriceanu
(26 februarie 2014)
43 vizualizări
Cornel Dinu desfiinţează Steaua!
(10 decembrie 2013)
135 vizualizări
Percheziţii ale procurorilor DNA la Primăria Constanţa, într-un dosar de corupţie
(5 februarie 2015)
83 vizualizări
Ultima bătălie pentru Doneţk, ultimul bastion al separatiştilor ruşi
(30 iulie 2014)
67 vizualizări
Investiţie de 6 milioane de lei la Complexul Sportiv de la Snagov
(6 noiembrie 2014)
43 vizualizări
Ministrul grec de Finanţe, Yanis Varoufakis, a demisionat
(6 iulie 2015)
75 vizualizări
Gaz pe foc! Încă un bărbat de culoare neînarmat a fost ucis de un poliţist în SUA
(5 decembrie 2014)
33 vizualizări
Doi fraţi au dispărut de patru zile în Munţii Făgăraş
(16 noiembrie 2016)
42 vizualizări
Japonia, îngropată sub furtuni de zapada: 11 morti, sute de zboruri anulate, trenuri oprite, şcoli închise
(19 decembrie 2014)
28 vizualizări
Patru români, morţi într-un accident în Franţa
(15 septembrie 2016)
62 vizualizări
Directoarea FMI, în pericol. Avionul în care se afla s-a depresurizat la înălţime
(23 iulie 2018)
22 vizualizări
Un microbuz în care se aflau 5 persoane a fost prins de viitură în judeţul Tulcea
(12 octombrie 2016)
48 vizualizări
Român condamnat pentru viol în Marea Britanie. Tânărul a primit 15 ani de închisoare
(18 august 2015)
40 vizualizări
Un petrolier a luat foc în Golful Mexic
(25 septembrie 2016)
49 vizualizări
Gruparea jihadistă Statul Islamic l-a ars de viu pe pilotul iordanian ţinut ostatic
(3 februarie 2015)
57 vizualizări
Soţia şi fiul manelistului Dan Bursuc, răniţi într-un accident în Bucureşti
(5 iunie 2014)
54 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole