Republica Moldova a anunţat că intenţionează să boicoteze Adunarea Parlamentară a Comunităţii Statelor Independente, care ar urma să aibă loc în perioada 26-28 martie la Sankt Petesburg. Surse din legislativul moldovean au explicat că acest posibil boicot are legătură cu lipsa unor acţiuni concrete în legătură cu problemele semnalate într-o notă de protest trimisă Moscovei, relatează Deschide.md
Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, a evitat să ofere mai multe detalii în acest sens, dar a precizat că posibilitatea unui boicot este examinată de legislativ şi o decizie finală va fi anunţată în următoarele zile de către Chişinău.
”Nu vă pot spune prea multe şi comenta mult la subiect. Într-adevăr în perioada 26-28 martie va avea loc Adunarea Parlamentară a CSI. Delegaţia Republicii Moldova era preconizată, însă acum se examinează posibilitatea neparticipării în condiţiile unei lipse de reacţii şi a informaţiilor pe care le deţinem legate de riscurile de călătorie”, a declarat Candu.
Un asemenea boicot ar urma să transmită un mesaj puternic în legătură cu problemele apărute în relaţia dintre Moscova şi Chişinău.
De asemenea, preşedintele legislativului a refuzat să comenteze dacă intenţia de boicotare are vreo legătură cu atitudinea autorităţilor ruse după expedierea unei note de protest de către Republica Moldova.
”Permiteţi-mi să nu comentez acest lucru. Sunt în examinare mai multe subiecte, inclusiv oportunitatea participării sau neparticipării...”, a completat Andrian Candu, explicând că autorităţile moldovene aşteaptă în continuare o reacţie la nota de protest trimisă Moscovei.
Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, a transmis împreună cu premierul Pavel Filip o notă de protest către conducerea politică a Federaţiei Ruse, prin care sunt semnalate o serie de abuzuri comise împotriva oficialilor din legislativ, executiv, serviciile speciale şi a partidelor Coaliţiei de Guvernare din Republica Moldova.
În nota de protest este descris modul în care oficialii moldoveni sunt opriţi în mod abuziv, interogaţi, percheziţionaţi şi trataţi în mod umilitor de către reprezentanţii serviciilor speciale ruse la intrarea în Rusia.
Republica Moldova intenţionează să boicoteze Adunarea Parlamentară a CSI
17 martie 2017

Din aceeaşi categorie:
A intrat înarmat într-o şcoala din Germania
(17 iulie 2017)
43 vizualizări
Jandarmii au confiscat peste 20.000 de materiale pirotehnice în Complexul Europa
(17 decembrie 2016)
23 vizualizări
Lauren Bacall a murit la 89 de ani
(13 august 2014)
43 vizualizări
Hoţii au furat 20 000 de euro de la restaurantul lui Olăroiu
(19 iulie 2014)
50 vizualizări
Sinistraţii din judeţele afectate de inundaţii vor primi gratuit combustibil din partea statului
(29 mai 2014)
22 vizualizări
Le Figaro: Aproape 2.000 de minori semnalaţi până la jumătatea lui septembrie ca radicalizaţi în Franţa
(25 septembrie 2016)
30 vizualizări
Directorul care a făcut fraudă de 2,7 milioane de euro la CFR a fost eliberat
(18 iulie 2015)
25 vizualizări
Şofer prins de poliţişti în timp ce conducea cu 225 de kilometri la oră, pe autostrada A3
(20 august 2016)
33 vizualizări
Restricţii de circulaţie, sâmbătă şi duminică, pe DN1E, în judeţul Braşov
(29 aprilie 2017)
26 vizualizări
Atac armat la un liceu din Florida
(14 februarie 2018)
30 vizualizări
Dan Voiculescu va executa pedeapsa în regim închis
(2 septembrie 2014)
53 vizualizări
Cel puţin 18 persoane date dispărute în urma incendiului de pe Norman Atlantic
(16 ianuarie 2015)
33 vizualizări
Autorul atacului din Istanbul, în care 39 de oameni au fost ucişi, este în continuare liber
(2 ianuarie 2017)
31 vizualizări
Cancelarul Austriei ameninţă ţările est-europene care nu acceptă refugiaţi
(18 decembrie 2015)
24 vizualizări
Şapte curse aeriene au fost redirecţionate sau au întârzieri din cauza ceţii de pe aeroportul din Cluj
(25 noiembrie 2016)
29 vizualizări
Fiul soţilor asasinaţi în Satu Mare, dus la audieri în calitate de suspect al triplului asasinat
(29 noiembrie 2017)
35 vizualizări
Organizaţia Medici fără Frontiere anunţă că a salvat 373 de migranţi în largul Libiei
(29 septembrie 2015)
39 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole