Sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis cu privire la conflictul juridic de natură constituţională între Guvern, pe de o parte, şi sistemul de justiţie şi Parlament, pe de altă parte, a ajuns joi la Curtea Constituţională (CCR), unde a fost înregistrată şi a fost stabilit termenul pentru punctele de vedere până pe 7 februarie, la fel ca în cazul sesizării CSM.
Până pe data de 7 februarie 2017, Guvernul, Senatul, Camera Deputaţilor şi CSM vor trebui să trimită punctele proprii de vedere către Curtea Constituţională cu privire la conflictul juridic de natură constituţională între Guvern, Parlament şi CSM sesizat joi de către preşeditele Klaus Iohannis.
În termen de maximum 20 de zile de la primirea punctelor de vedere, judecătorii CCR vor judeca sesizarea preşedintelui Iohannis.
Şeful statului a trimis joi CCR o sesizarea pe tema conflictului juridic constituţional provocat de OUG pe tema Justiţiei, în care arată că Guvernul a intervenit nelegal prin emiterea actului, deoarece nu se susţine urgenţa măsurii, şi invocă şi protestele din ultima perioadă, ca dovadă că decizia Guvernului nu este oportună.
Şi CSM a transmis miercuri Curţii Constituţionale o sesizare similară, acuzând un conflict de natură constituţională între puterea judecatorească şi cea executivă, în cazul OUG de modificare a codurilor penale adoptat marţi noapte de Guvern, fără avizul CSM.
Iniţiativa de sesizare a CCR a fost a preşedintelui Consiliului Superior al Magistraturii, fiind susţinută şi completată de membrii CSM.
Cele două sesizări, a preşedintelui şi a CSM, vor fi conexate şi judecate împreună de magistraţii Curţii Constituţionale.
Curtea Constituţională a primit sesizarea preşedintelui; termen pentru puncte de vedere până pe 7 februarie
2 februarie 2017

Din aceeaşi categorie:
Trei bărbaţi sunt acuzaţi de trafic de minori, după ce au exploatat sexual două fete de 13 şi 17 ani
(7 iulie 2017)
57 vizualizări
Dan Voiculescu, internat sub pază la Spitalul Universitar, urmând să fie supus unei intervenţii chirurgicale
(15 iulie 2017)
54 vizualizări
Vâlcov rămâne în arest preventiv
(8 aprilie 2015)
24 vizualizări
FED CUP: România a învins Spania, scor 3-2, şi s-a calificat în play-off-ul pentru Grupa Mondială
(8 februarie 2015)
39 vizualizări
Fost preşedinte, acuzat de spălare de bani
(10 aprilie 2016)
42 vizualizări
Femeia care a ucis-o pe educatoarea de origine română în Emirate a fost executată
(13 iulie 2015)
43 vizualizări
Reporterul Sky News Stuart Ramsay este urmărit penal în România
(17 august 2016)
50 vizualizări
Comisia Europeană, îngrijorată din situaţia din Turcia
(10 noiembrie 2015)
27 vizualizări
ANM: Vreme cu temperaturi peste normele climatologice ale perioadei, în următoarele două săptămâni
(12 ianuarie 2015)
43 vizualizări
Italienii protestează împotriva aprobării căsătoriilor între homosexuali
(31 ianuarie 2016)
43 vizualizări
Bărbat arestat pentru că a luat micul-dejun în compania unei femei, în Arabia Saudită
(11 septembrie 2018)
69 vizualizări
MAE: Atenţionare de călătorie pentru Indonezia
(1 decembrie 2016)
51 vizualizări
Veşti PROASTE de la meteorologi - Instabilitatea atmosferică va continua în următoarele două săptămâni
(20 mai 2019)
188 vizualizări
Cod galben de lapoviţă şi ninsoare
(1 octombrie 2013)
40 vizualizări
Corsica: Atac cu arme automate asupra unor magazine cu specific musulman
(3 februarie 2016)
55 vizualizări
Un microbuz cu turişti străini a rămas blocat pe Transalpina
(8 octombrie 2016)
22 vizualizări
Cod Galben de inundaţii în trei bazine hidrografice
(21 septembrie 2014)
26 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole