Ana Luiza Filiorianu a încheiat finala de gimnastică ritmică, proba individual-compus, pe locul 4, în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Nanjing, China. Filiorianu a încheiat competiţia, pe locul 4, cu un punctaj total de 55.850 puncte: nota 13.500 la cerc, 14.350 la minge, 13.600 la măciuci şi 14.400 la panglică. Ea şi-a îmbunătăţit rezultatul din calificări, când s-a clasat pe locul 5, cu 55.325 puncte, conform Mediafax.

Medalia de aur a probei a fost câştigată de Irina Annenkova (Rusia, 58.575 puncte), urmată pe podium de Maria Trubach (Belarus, 56.950) şi Laura Zeng (SUA, 56.750).

Delegaţia României a cucerit până în prezent cinci medalii la Jocurile Olimpice de Tineret: argint - judoka Ştefania Dobre, la categoria 63 de kilograme, două medalii de aur - echipajele de dublu rame fără cârmaci, feminin şi masculin, argint - Andrei Rareş Toader, la aruncarea greutăţii şi tot argint - Alexandru Mihăiţă Novac, la aruncarea suliţei.

De asemenea, marţi, la atletism, Ioana Teodora Gheorghe, alături de patru băieţi şi trei fete din şapte ţări, a câştigat medalia de aur în proba de ştafetă mixtă internaţională 8x100.

Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) se dispută între 16 şi 28 august şi fiind o competiţie rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani.

România este reprezentată de 41 de sportivi (23 de fete şi 18 băieţi), iar dintre aceştia, zece au participat şi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de anul trecut, de la Utrecht, de unde opt au revenit în ţară cu cel puţin o medalie.