Un număr de 140 de monede dacice din aur - kosoni - au fost găsite de trei copii de 11 şi 12 ani, din judeţul Hunedoara, într-un recipient din plastic ascuns într-o vizuină de vulpe, în Munţii Orăştiei, o parte fiind predate autorităţilor, care spun că banii au legătură cu o anchetă în desfăşurare, scrie Mediafax.
Trei copii, în vârstă de 11 şi 12 ani, din satul hunedorean Ocolişu Mic, au găsit, duminică, într-un recipient din plastic ascuns într-o vizuină de vulpe, în Munţii Orăştiei, 140 de monede dacice din aur.
"Prietenul meu Paul a săpat cu mâinile şi a dat de bolovan şi când l-am tras la o parte am găsit sticla cu bani de aur în ea şi am mers şi i-am împărţit şi ne-am bucurat. Noi doi din prima am zis că ne cumpărăm o bicicletă şi un ATV. Eu am luat 43, un alt prieten a luat 43 şi celălalt 53. Unul nu ne-a ieşit la număr să-l împărţim şi l-am aruncat şi pe altul l-am pierdut când am fugit către casă", a povestit, marţi, Flavius Cimpoieru, unul dintre copii.
După ce a ajuns acasă, băiatul le-a arătat părinţilor monedele din aur găsite în pădure.
"Erau la joacă şi au căutat printr-o scorbură de vulpi şi din greşeală au dat peste o sticlă şi acolo a fost aur. Au venit acasă cu aurul. Când am aflat ce e, l-am predat. Am zis că nu ţin acasă aşa ceva", a spus mama băiatului, Maria Cimpoieru.
Oamenii au căutat pe internet şi şi-au dat seama că sunt kosoni, monede dacice din aur, şi s-au hotărât să le predea la Primărie, la fel procedând şi părinţii unui alt copil.
"S-au prezentat la Primărie oameni din satul Ocolişu Mic, cu 95 de kosoni din aur. Ne-au povestit că monedele dacice au fost găsite într-o sticlă de plastic băgată într-o vizuină de vulpe de copilul lor şi încă doi copii din sat, care se întorceau de la joacă", a declarat viceprimarul comunei Orăştioara de Sus, Ovidiu Tiberiu Stoicoiu.
Reprezentanţii Primăriei i-au anunţat pe poliţişti, care au căutat cu detectorul de metale şi au reuşit să găsescă moneda pierdută de copii în drum spre casă. Localnicii spun că şi părinţii celui de-al treilea copil au predat monedele Poliţiei, însă autorităţile nu au confirmat acest lucru.
Oamenii legii bănuiesc că monedele dacice din aur au fost ascunse în vizuină de către căutătorii de comori care le-au scos, cel mai probabil, din siturile arheologice din Munţii Orăştiei.
"Este un dosar mai vechi privind braconajul arheologic în zona siturilor istorice ale cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei, aflat în lucru la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, iar acest caz al monedelor descoperite are legătură cu ancheta în desfăşurare. Este o dispoziţie a legii care îi obligă pe cetăţeni să predea aceste obiecte autorităţilor, iar cei care le-au predat au procedat corect", a declarat prim-procurorul Augustin Lazăr, de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia.
Kosonii sunt monede de aur emise, pentru scurt timp, de regele dac Koson. Acesta a fost conducătorul dacilor, după asasinarea lui Burebista. Pe piaţa neagră, un koson costă aproximativ 1.500 de dolari.
140 de monede dacice din aur, găsite de copii într-o vizuină de vulpe
14 mai 2014

Din aceeaşi categorie:
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în Chitila. Două persoane sunt în stare gravă
(10 august 2021)
57 vizualizări
Peste 1.700 de participanţi la Festivalul Untold au avut nevoie de îngrijiri medicale; 44 au fost duşi la spital
(7 august 2017)
315 vizualizări
Este oficial: a fost declarată epidemie de GRIPĂ în România
(6 februarie 2020)
144 vizualizări
ANRE: Preţurile energiei vor creşte cu până la 13% de la 1 iulie, pentru clienţii casnici care nu se află în piaţa concurenţială
(28 iunie 2021)
227 vizualizări
Elevii încep şcoala. Când e următoarea vacanţă
(13 ianuarie 2019)
183 vizualizări
Părinţii ai căror copii cerşesc, decăzuţi din drepturi
(30 iulie 2017)
211 vizualizări
Incendiu la locomotiva unui tren de călători în gara Sinaia. 30 de persoane, printre care şi doi copii, s-au autoevacuat
(27 mai 2022)
163 vizualizări
Mai multe fonduri europene pentru construcţia de autostrăzi în România
(21 noiembrie 2014)
80 vizualizări
Bacalaureat 2021. Absolvenţii de liceu susţin proba scrisă la Limba română
(28 iunie 2021)
62 vizualizări
Percheziţii într-un dosar în care sunt vizaţi 25 de poliţişti ai IPJ Sibiu / Aceştia ar fi primit mită, sub forma unor sponsorizări pentru echipa de fotbal a Poliţiei
(19 mai 2021)
33 vizualizări
Profesorii vor corecta lucrările de la BAC de acasă, on-line
(2 septembrie 2017)
534 vizualizări
Ludovic Orban: Sloganurile şi declaraţiile celor din Piaţa Victoriei nu au de-a face cu interesul national
(18 mai 2020)
178 vizualizări
STS precizează că persoanele cu boli cronice pot fi programate pentru vaccinare şi prin intermediul medicilor de specialitate, începând de azi.
(18 ianuarie 2021)
157 vizualizări
Fiscul va monitoriza site-urile de anunţuri online
(22 martie 2016)
71 vizualizări
Arafat: Trendul descendent nu trebuie să ne păcălească/ Abordarea noastră este menţinerea măsurilor care au fost/ Am văzut că de la normalitate până la un nou val grav putem ajunge foarte rapid, în 2-3 săptămâni
(20 ianuarie 2021)
71 vizualizări
Psiholog român, nominalizat la premiile World Autism
(17 iunie 2015)
109 vizualizări
Avion Blue Air depresurizat înainte de aterizarea pe Aeroportul Otopeni. Pasagerii spun că măştile de oxigen nu au funcţionat
(11 octombrie 2021)
17 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025