Fostul luptător din K1 Ştefan Achim a fost adus în lanţuri în România. Acuzat de crimă, Achim a fost extrădat din Franţa, însă nu a putut fi adus cu avionul, ci cu maşina, peste 2.000 de kilometri, pentru că o companie aeriană a refuzat să-l îmbarce din motive de securitate.
Totul s-a petrecut în octombrie 2020, dar detaliile operaţiunii au fost secrete. În vârstă de 47 de ani, Ştefan Achim a fost găsit vinovat de crimă după ce l-a împuşcat cu 4 gloanţe pe un tânăr de 21 de ani în scara unui bloc din Bacău.
Acesta din urmă, Iulian Oancea, era cunoscut drept un adevărat hacker şi urma să-i facă fostului luptător nişte softuri pentru accesarea telefoanelor mobile de la distanţă. Oancea trebuia să livreze produsul în schimbul a 500 de euro, sumă care i-a fost propusă de partenera lui Ştefan Achim, cu care s-a întâlnit.
Tânărul însă a decis să o înşele pe partenera lui Achim şi nu a mai livrat "comanda". Astfel, fostul luptător s-a răzbunat şi l-a împuşcat pe tânăr cu un pistol Makarov, pe care îl cumpărase de la nişte traficanţi de arme din Bulgaria.
Anchetatorii susţin că a tras 6 gloanţe, iar 4 l-au nimerit în spate pe Oancea. Înainte de asta, el ar fi stat aproximativ 4 ore în apartamentul victimei. După ce l-a împuşcat, Achim i-a luat lui Oancea un laptop şi două telefoane mobile, pe care le-a aruncat la gunoi.
Ulterior, el a fugit în Franţa, acolo unde fusese înrolat în Legiunea Străină. A fost apoi localizat şi încătuşat pe 21 mai 2020, în localitatea franceză Creil, iar asupra sa au fost descoperiţi peste 30.000 de euro şi acel pistol Makarov, cu care îl împuşcase pe Oancea.
Potrivit Gândul, din cauza faptului că era considerat extrem de periculos, Ştefan Achim a fost ţinut în custodia armatei franceze. La momentul extrădării, el a fost legat cu lanţuri şi i s-a montat un brâu special, însă acestea nu au fost suficiente pentru a fi acceptat în avion de o companie aeriană.
Aşa că a fost adus cu maşina, sub escorta trupelor speciale, înarmate şi pregătite dsă intervină la o eventuală ripostă a unor presupuşi "aghiotanţi" ai lui Achim.
Odată ajuns în România, Achim a fost audiat în condiţii speciale, prin videoconferinţă, cu avocat dn oficiu, pentru că autorităţile nu au dorit să-şi asume un asemenea risc. El se află încarcerat la penitenciarul de maximă siguranţă din Iaşi.
De ce a fost adus în lanţuri în România Ştefan Achim, fost luptător în K1?
3 ianuarie 2022





Din aceeaşi categorie:
Aproape 7.000 de refugiaţi, planificaţi pentru România
(4 septembrie 2015)
59 vizualizări
Aproape 600 de călători au fost prinşi fără bilet în trenurile controlate de poliţişti în ultimele patru zile
(25 decembrie 2016)
436 vizualizări
Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat vor fi afişate luni
(10 iulie 2017)
75 vizualizări
Fostul Procuror DNA Mircea Negulescu, plasat sub control judiciar în dosarul Tony Blair
(17 iulie 2020)
68 vizualizări
DNA i-a pus sub urmărire penală pe liderii filialei PNL Argeş, între care deputatul Adrian Miuţescu, şi pe viceprimarul Piteştiului.
(12 noiembrie 2021)
161 vizualizări
Amenzi usturătoare pentru cei care ţin angajaţii peste program la serviciu
(21 februarie 2018)
804 vizualizări
Vara se numără berzele. O aplicaţie face recensământul acestor păsări migratoare din România
(16 iulie 2017)
485 vizualizări
Sindicatul "Omnia” al angajaţilor din penitenciare: MJ şi ANP au acceptat revendicările salariaţilor din închisori
(15 octombrie 2016)
79 vizualizări
Percheziţii în Bucureşti şi în Argeş într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 5,2 milioane de lei
(31 ianuarie 2019)
39 vizualizări
ANAF pune tunurile pe angajaţii de la stat: bugetarii ”nu mai trebuie plătiţi aşa”, avertismentul preşedintelui
(18 noiembrie 2022)
24 vizualizări
Sindicaliştii Hidroelectrica s-au blocat în subteran în hidrocentralele mari
(9 decembrie 2016)
518 vizualizări
Inculpatii din dosarul Apa Nova, puşi sub control judiciar de Tribunalul Prahova
(26 septembrie 2015)
237 vizualizări
Nereguli la facturile de curent şi gaze: Peste 10 mii de români s-au plâns la ANRE în primele şase luni. Ce amenzi a dat instituţia
(25 august 2021)
23 vizualizări
250 de noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, in Romania.
(6 iulie 2020)
72 vizualizări
Achitarea pentru coruptie a liderului liberal Vasile Blaga a fost anulata de Curtea de Apel Bucuresti !
(23 iulie 2020)
552 vizualizări
Wizz Air şi Blue Air caută stewardese
(27 noiembrie 2015)
508 vizualizări
Turişti surprinşi de avalanşă în Munţii Retezat! Doi copii au murit
(22 aprilie 2017)
696 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025