Cursurile din Capitală şi din nouă judeţe vor fi suspendate integral, vineri, din cauza vremii nefavorabile, în timp ce în alte patru judeţe, respectiv Giurgiu, Cluj, Tulcea şi Braşov, vor fi închise doar anumite unităţi de învăţământ, potrivit datelor transmise de către Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN).
Astfel, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, cursurile şcolare vor fi suspendate integral în judeţele Argeş, Brăila, Călăraşi, Constanţa, Dolj, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Teleorman şi în municipiul Bucureşti.
În acelaşi timp, în judeţul Giurgiu toate unităţile de învăţământ sunt închise, cu excepţia a cinci grădiniţe cu program prelungit din municipiu.
Mai sunt unităţi închise în judeţele Cluj (Colegiul Tehnic „Victor Ungureanu” din Câmpia Turzii are centrala termică defectă), Tulcea (14 unităţi de învăţământ sunt închise) şi Braşov (la Colegiul Naţional „Vasile Racoviţă” din Braşov nu se desfăşoară cursuri din cauza unor probleme la sistemul de alimentare cu gaze).
”Informaţiile au fost comunicate de inspectoratele şcolare judeţene şi de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti în cursul zilei de 1 martie, în urma deciziilor luate la nivel local în comandamentele pentru situaţii de urgenţă”, anunţă Ministerul Educaţiei.
MEN precizează că orle vor fi recuperate conform calendarului stabilit de fiecare unitate de învăţământ cu aprobarea inspectoratelor şcolare judeţene, respectiv a Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti.
Meteorologii anunţă că, până duminică, vor fi precipitaţii mixte şi polei, ninsori moderate cantitativ şi strat consistent de zăpadă, intensificări ale vântului în special în Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi Banat şi pe arii mai restrânse în restul teritoriului.
De asemenea, ANM instituie cod galben de ger în Maramureş, Crişana, Banat, vestul Olteniei şi cea mai mare parte a Transilvaniei şi cod portocaliu în Moldova, estul Transilvaniei, Muntenia, Dobrogea şi local în Oltenia.
MEN: Cursuri suspendate integral, vineri, în nouă judeţe şi în Capitală din cauza vremii nefavorabile
2 martie 2018
- citeşte totul despre:
- cursuri,
- scoli,
- educatie,
- suspendate,
- invatamant,
- bucuresti,
- giurgiu,
- cluj,
- tulcea



Din aceeaşi categorie:
Şefa Secţiei ATI de la ”Gerota” este în stare critică. Anunţul lui Raed Arafat
(28 martie 2020)
1135 vizualizări
Cresc salariile în educaţie. Se adaugă două noi sporuri
(29 noiembrie 2018)
116 vizualizări
Accident grav cu patru victime după ce un şofer nu a acordat prioritate !
(7 iulie 2019)
588 vizualizări
250 de noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, in Romania.
(6 iulie 2020)
70 vizualizări
Sute de mineri protestează luni dimineaţă în faţa sediului Complexului Energetic Hunedoara. Cei blocaţi în subteranul Minei Lupeni ameninţă cu declanşarea grevei foamei
(22 februarie 2021)
45 vizualizări
CNAIR: Şoferii nu pot plăti roviniete şi taxe de pod la benzinăriile OMV Petrom, din cauza unor probleme tehnice
(26 decembrie 2016)
619 vizualizări
Ce medicament trebuie să luaţi dacă vă îmbolnăviţi de gripă. Are efect imediat, în 24 de ore
(22 ianuarie 2020)
100 vizualizări
Informare meteorologică de vreme severă începând de vineri noapte - intensificări ale vântului şi ninsori viscolite la munte
(22 decembrie 2017)
628 vizualizări
Două cutremure în România, în ziua de Bobotează. Opt cutremure s-au produs de la începutul anului
(7 ianuarie 2022)
53 vizualizări
Carrefour retrage un produs şi atenţionează: pericol de explozie!
(21 ianuarie 2020)
46 vizualizări
Consiliul Concurenţei vrea să stimuleze cu până la 100.000 de euro pe cei care vin cu sesizări
(3 octombrie 2015)
63 vizualizări
Procurorul "păcănele" trimis în judecată
(2 ianuarie 2014)
184 vizualizări
Sorina Pintea: România are nevoie de 144 de aparate de radioterapie. Avem în acest moment 32 funcţionale
(20 septembrie 2019)
65 vizualizări
România, pusă de ISIS pe lista celor 60 de ţări din „coaliţia diavolilor”. „Flăcările războiului vă vor arde în final”
(27 noiembrie 2015)
598 vizualizări
Tatăl alpinistei Dor Geta Popescu, moartă în avalanşa din Retezat, internat în spital cu multiple traumatisme
(24 aprilie 2017)
980 vizualizări
Dezastrul din penitenciare în cifre
(24 ianuarie 2017)
464 vizualizări
Facturile de energie electrică ale populaţiei se majorează doar pe componenta de distribuţie, valoarea energiei furnizate rămânând aceeaşi. În cazul firmelor - scumpiri de 35% în Bucureşti
(26 februarie 2019)
55 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole